Ја пушти свадбената песна преку телефон додека се збогуваше со сопругот кој почина од КОВИД-19

Додека бројот на смртни случаи од коронавирус продолжува да расте, приказните за многуте жртви почнаа да се се' поактуелни. 

Маура Левингер се појави на „Ен Фронт со Ерин Бурнет“ на Си-Ен-Ен, каде зборуваше за неверојатниот живот на нејзиниот сопруг Џо,  кој е една од жртвите на коронавирусот.

Џо Левингер работеше 20 години на академијата Мери Луис во Квинс, Њујорк, каде стана омилен помошник директор и тренер за кошарка.

„Мојот сопруг даде 110% во сè што направи“, сподели Маура. „Кога го запознав на колеџ, тој беше познат како„ г-дин Свети Џо “затоа што ...  го отелотвори духот на тој колеџ“.

Накратко, неговата смрт им пркоси на статистиката што толку многу ја слушавме во последните два месеци, дека оние кои остануваат под најголем ризик се оние кои се постари од 60 години и / или имаат хронични здравствени состојби како астма или дијабетес.
Сепак, додека приказни како на Левингер продолжуваат да се споделуваат, сè повеќе гледаме дека во реалноста и не е баш така. Постојат и случаи каде здрави, млади луѓе го губат животот. 

Поради оваа причина, Маура сака да ја сподели приказната на Џо - да предупреди за ризиците што вирусот ги носи за сите нас, не само на постарите лица.

„Тој започна со благи симптоми“, рече Маура, додавајќи дека тој веднаш се изолирал и  сакал веднаш да се тестира, првично бил одбиен затоа што „не бил доволно симптоматски“. Кога конечно беше тестиран, чекањето за резултати било премногу долго.

На денот на Свети Патрик, таткото на три деца, бил примен во болницата кога неговата треска продолжила да се развива и тој почнал отежнато да дише.

Иако се лекуваше од пневмонија со орални антибиотици, лекот се чинеше дека не помага, и наскоро беше ставен на кислород. Беше администриран дури и лекот против маларија, хидроксихлорокин, кој го даваат на илјадници пациенти со КОВИД-19 во Њујорк.

За цело време, Маура седеше дома чувствувајќи се беспомошна, неможејќи да го утеши сопругот лично.

„Поминувавме  24/7 на FaceTime, обидувајќи се да медитираме, обидувајќи се да го смириме, обидувајќи се да не му дозволиме да се чувствува сам“, рече таа за Бурнет.

Таа рече дека тој бил пренесен во ИКЗ, таа ги замолила лекарите и медицинските сестри да пуштат музика што тој сака, тие ја потсетиле дека тој е под седативи.
Следниот ден, таа добила повик од неговата медицинска сестра, која рекла „се плашам дека тој нема повеќе време“.

На FaceTime, Маура му се заблагодарила на Џо што е „најневеројатниот сопруг“ и „што ме натера да се чувствувам негувана и сакана секој ден“.

„Му се заблагодарив, а потоа се молев“, се сети таа. "И, тогаш лекарот го зеде телефонот и рече:" Жал ми е, но нема повеќе пулс. И тогаш ја пуштив нашата свадбена песна за него, и тоа беше тоа ".

Покрај тоа што сподели колку бил прекрасен нејзиниот сопруг, централната порака на Левингер во моментов е силно предупредување за другите: Останете дома.

Интервју на Маура за Си-Ен-Ен, новинарката која го правеше интервјуто не успеа да ги задржи солзите слушајќи ја Маура како зборува за Џо.