Каша која спасува живот: Ги чисти крвните садови, спречува дебелеење и развој на малигни болести

Количините на супстанции содржани во оваа житарка го зајакнуваат целото тело и спречуваат болести

Се работи за хељдата. Постојат најмалку 7 причини да ги вклучите овие житни култури во вашата исхрана.

Што може да лечи хељдата:

1. Третман на вируси и заразни болести

Кашата од хељда одамна е препишана од лекарите на пациенти кои страдаат од настинки. Ова се должи на позитивното влијание на рутинот. Рутинот ги обновува sидовите на крвните садови, така што моќта на хељдата е одамна позната во медицината.

2. Ја подобрува состојбата на крвните садови

Рутинот е толку добар во зајакнувањето на крвните садови што фармацевтската индустрија го користи за производство на лекови. Хељдата е особено корисна за луѓето кои страдаат од дијабетес. Каша од хељда помага при хемороиди, проширени вени, срцеви и венски патологии. Ако ги замените компирите и лебот со хељда, сериозно ќе го подобрите вашето здравје.

3. Лекува анемија со дефицит на железо

Кога недостасува хемоглобин во крвта, тоа значи дека вашите клетки гладуваат. Хељдата е богата со железо, па затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од анемија. Во тешки случаи, задолжително е да се консумираат лекови пропишани од лекарите, но и диета богата со железо, вклучително и хељда.

4. Помош при губење на тежината

Одамна е познато дека хељдата се користи како главен производ за слабеење во строги диети. Хељдата е исклучително нискокалорична и здрава храна. Ако сте на диета, кашата од хељда е нешто што треба да го појадувате секој ден.

5. Совршена диета за бремени жени

Хељдата  има високо ниво на фолна киселина, што е особено неопходно за здравјето на идната мајка и бебе, бидејќи го стимулира производството на крв и го прави телото поотпорно на штетните влијанија од околината.

6. Спречува радиоактивно зрачење

Хељдата содржи голема количина калиум, фолна киселина и други елементи во трагови кои ги отстрануваат радионуклидите од телото, го блокираат јонизирачкото зрачење и ги спречуваат ефектите на штетните природни фактори.

7. Превенција од рак

Експертите се колнат дека хељдата може да го спречи развојот на малигни заболувања. Балансот и корисноста на хемискиот состав ја прават хељдата еден од најпосакуваните препорачани лекари во борбата против ракот.

Рецепт за каша од хељда:

Потребно: вода, сол, брашно од хељда

Подготовка: Ставете солена вода на шпоретот да зоврие. Кога ќе зоврие, тргнете од оган и додадете брашно од хељда. Мешајте додека не добиете мазна смеса. Можете да додадете: сирење, крем, јогурт, други семиња (ореви, семки од тиква, семки од сончоглед) во оваа каша, или можете да направите слатка каша со додавање мед, суво грозје и сл. во каша од хељда.