Ким Кардашијан мора да плати неверојатна казна за рекламирање: Јасно е - го прекршила законот

Една од неприкосновените најголеми ѕвезди во светот, Ким Кардашијан, мора да плати казна од 1,26 милиони долари поради контроверзна реклама на социјалните мрежи.

Имено, Ким се согласи да плати казна за рекламирање на криптовалутата EthereumMax на нејзиниот Инстаграм профил.

Судот на тој начин одлучил дека ријалити ѕвездата и инфлуенсерка Ким (41) мора да плати сума од 1,26 милиони долари, а сето тоа затоа што на своите профили на социјалните мрежи рекламирала одредени производи и брендови - без јасно да назначи.

Имено, Ким не откри дека добила два милиони долари за рекламирање криптовалути на Инстаграм.

Американската комисија за хартии од вредност заклучи дека Ким на тој начин го прекршила законот рекламирајќи нешто - без да им дозволи на своите 331 милион обожаватели и следбеници да знаат како била платена да ги спонзорира тие производи и брендови.

Така ја наведе јавноста да помисли дека криптовалутата само ја користела, а не дека само ја рекламирала за пари.

На суд, Ким се согласи со пресудата, па дури и се согласи да не промовира хартии од вредност на крипто средства три години, а нејзиниот адвокат за Би-Би-Си изјави дека Ким е задоволна што ја решила работата со SEC, пренесоа светските медиуми.

„Кардашијан беше целосно кооперативна од самиот почеток и е подготвена да направи се што може за да помогне во оваа работа. Таа сакаше да ја остави оваа работа зад себе за да избегне долготраен спор. Договорот што го постигна ѝ овозможува да продолжи со бројните деловни активности“, рече нејзиниот адвокат. 

„Случајот на г. Кардашијан, исто така, служи како потсетник за познатите личности и другите дека законот бара од нив да ѝ објават на јавноста кога и колку се платени за промовирање на инвестициите во хартии од вредност.

Инвеститорите имаат право да знаат дали обелоденувањето на безбедноста е непристрасно, а г-ѓа Кардашијан не ги откри тие информации“, рече Гери Генслер од американската Комисија за хартии од вредност.