Квасецот брише бори подобро од ботоксот: Направете ги овие маски за лице и природно затегнете ја кожата

Брчките нè потсетуваат секое утро на поминување на времето, па не е ни чудо што толку многу луѓе одлучуваат за различни процедури, од ботокс до затегнување на лицето за да се обидат да го вратат времето.

Но, наместо да фрлате купишта пари на вештачки изглед, застанете покрај кујната и земете - квасец. Ако досега сте го користеле само во кујната, време е да го пренамените. Квасецот е многу повеќе од „она што му го прави на тестото“.

Благодарение на изобилството на витамин Б, квасецот има корисен ефект врз нашата кожа и коса. Ја чисти кожата, ја прави сјајна и ги брише брчките и ја зајакнува косата, ја чува таму каде што припаѓа (не на вашата четка) и ја прави посјајна.

Затоа, одвојте малку време за себе и намачкајте се со квасец.

Рецепти за маски за лице со квасец

- За нормална кожа, измешајте коцка свеж квасец со три лажици топло млеко, нанесете  на исчистената кожа и држете 15 минути.

- За мрсна кожа, разредете лажица кефир со две лажици јогурт и додадете 1/4 коцка свеж квасец. Нанесете на исчистено лице и држете го 20 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

- За сува кожа, измешајте половина коцка свеж квасец со неколку лажици топло млеко, лажица мед и лажица брашно. Мешајте додека не добиете хомогена смеса што ќе ја нанесете на исчистеното лице. Држете 20 минути, а потоа исплакнете со вода.

Нанесете ја маската еднаш неделно и кожата ќе ви биде благодарна.