Лекарите ја отпишаа, а таа има порака која ќе ве расплаче: Марина е најниската жена во Србија

Најниската жена во Србија, висока 101 сантиметар, живее во Качарево кај Панчево. Таа е секогаш подготвена да им помогне на своите родители дома, а во своето „Движење на мали луѓе“ се бори за поголеми права за сите луѓе со исклучително низок раст.

Таа има своја радио емисија „Пиле“ и ужива во добра музика. Пее убаво и вели дека знае повеќе од илјада песни.

- Имам свое радио, пуштам музика преку Интернет. Исполнувам неколку музички желби за моите пријатели и уживам да го правам тоа - вели Марина Цветанов од Кацарево, пишува сајтот белград.ин.

Марина е навикната да набљудува сè околу себе од нејзината висина, и сè што е во нејзината соба е прилагодено на нејзините основни потреби. Таа е многу вредна и честопати претерува во чистењето, па понекогаш завршува во неприродна позиција што не и се допаѓа.

- Работев нешто, се качив на креветот и ми беше многу чудно да гледам од таа висина. Беше навистина страшно затоа што се навикнав на својата позиција и веднаш се вратив, бидејќи се плашев да не паднам - вели Марина.

Како дете, Марина имала три тешки операции и првата прогноза на лекарот не била охрабрувачка. Благодарение на нејзините родители кои верувале дека ќе може да живее нормално, таа сега има свои пријатели со кои се бори за поголеми права за сите луѓе со исклучително низок раст и кои честопати се дискриминирани во општеството.

- Мојата Марина е најважната работа во мојот живот, јас дишам за неа и сите живееме во куќата за неа. Таа нè охрабрува, многу е позитивна и кога имаме проблем и кога сме лошо расположени, таа нè крева - вели мајката на Марина, Елза Цветанов.

- И ние сме луѓе како и сите други. Како што пишува на мојата маица, „Јас имам свое име“ значи дека не сум ниту џуџе ниту кепец, го имам моето име како и сите вие ​​кои сте со типична висина. Не е важно колку сте високи, но на која висина играте - вели Марина Цветанов.

Екстремно ниските луѓе можат да прават скоро се како и сите други со нормална висина, само што можеби прават нешто малку поинаку, а Марина со својот глас и љубовта кон музиката би била исклучителна водителка на радио, само ако некој и ја даде вистинската шанса за работа.


Извор: beograd.in

Фото: принтскрин

Може да ве интересира:

Го продала своето бебе, добила 270 евра: Причината ќе ве расплаче

Девојче родено со лице на старица: Приказната за Катја која ќе ве расплаче (ВИДЕО)