Мајка Кралица: Реална слика за животот на мајка која дои близнаци (ФОТО)

Погледнете како изгледа животот на една мајка која дои близнаци

Мајките се лишени од сон, а доењето е истоштувачко. Кога тоа ќе го помножите со два, ќе добиете живот со близнаци што им го одзема последниот атом на енергија од мајките. Оваа фотографија го докажува тоа.


На својот профил на Инстаграм, мама Џенифер опиша како изгледа да се истрае и да се успее да дои близнаци. Таа гордо се нарекува ЛАКТИВИСТ.

На фотографијата што неодамна ја објави, таа напиша дека девојчињата имаат околу шест месеци во моментот на фотографирањето. „Спијам многу малку, а кога спијам сум немирна“, напиша таа и додаде:

„Ноќите без сон се веројатно најтешкиот дел да се биде мајка на близнаци, особено затоа што се обидов да ги дојам без да вклучувам млечна формула. После четири или пет месеци, го сфатив начинот на кој можам да спијам, а тоа беше да спијат бебиња на моите гради – техника двострано странично лежење.

Ова беше можно кога тие беа доволно стари за да ги држат своите глави. Бебињата може да заспијат близу мене многу полесно на овој начин.


Недостатокот на сон кај мајките е вистинска работа. Тоа предизвика промени во расположението, ослабен имунитет, проблеми со меморијата и проблеми со концентрацијата и размислувањето. Несоницата ќе траеше со денови и ноќи, а единствениот вистински начин да заспиете беше тандем доење.

За да им помагам на другите мајки, почнав да го споделувам моето искуство. Вака спиењето беше единствениот начин вистински да се наспие“, заклучува Џенифер.


Фото: Инстаграм/jennifer.mancuso

Можеби ќе ве интересира:

Сара гордо го покажува своето тело по 4 деца: Мое тело.Сега и засекогаш моќно (ФОТО)