Манекенката оди на четврто ин витро оплодување: Ако е повторно момче, ќе посвоиме девојче

- Сега ми е многу полесно, што се однесува до притисокот и оптоварувањето, дали ќе успее, но бидејќи правиме друга процедура, процесот е малку подолг - рече Ивана.

Манекенката Ивана Кораб неодамна откри дека повторно ќе се подложи на процес на ин витро оплодување, откако во февруари минатата година на ист начин го доби синот Матео.

Овој пат таа копнее да добие ќерка, па решила ако сега има син, еден ден да посвои девојче. 

- Имав десет анестезии за две ипол години, така што има и лоши страни, но кога ќе дојде бебето сè ќе се заборави како и првиот пат - рече Ивана, и додаде:

- Отсекогаш сакав да имам момче и девојче, но сите се шегуваат дека сум мајка за момчиња и дека повторно ќе биде момче. Важно е сè да оди како што треба, ако имам уште едно момче посвојувам девојче и решено - изјави Ивана за „Блиц“.


Ивана неколку пати се обидела да забремени преку процесот на ин витро оплодување, односно од третиот обид го добила синот Матео. Меѓутоа, како што вели, таа сега е многу поопуштена и порасположена отколку при првите зафати.

Да потсетиме, Ивана го загуби бебето по вториот обид да забремени со ин витро оплодување, за што отворено проговори.

- Кога дознав дека сум бремена, бев пресреќна, на седмо небо. Бидејќи докторите предлагаат, за да не испадне ембрионот, да се лежи неколку дена, отидов кај мајка ми и поминав некое време таму. Предлогот беше два, лежев четири дена, буквално станував само да одам во тоалет и да се истуширам.

- Во еден момент ме посетија брат ми со помалиот син, а кога се симнав по скалите за да ги сретнам, крв почна да ми тече по нозете, како сцена од хорор филм. Толку ми беше тешко да плачам што не можев да се воздржам. Еден месец бев како зомби. Седум часа дневно играв глупава игра на телефон - изјави тогаш манекенката, која и покрај лошото искуство, не се откажа и по половина година, трет пат проба и забремени, па роди здраво момче.

View this post on Instagram

A post shared by Ivana Korab (@ivanakorab)


- Поентата е колкава храброст треба да поминеш низ сето тоа, а не да кренеш раце и да кажеш: „Па добро, не ми е судено“. Тоа не значи дека не ви е судено, туку само дека ви треба малку повеќе време, дека треба да работите малку повеќе – додаде тогаш Ивана.

View this post on Instagram

A post shared by Ivana Korab (@ivanakorab)


Сопругот на манекенката никогаш не се откри во јавноста, а во една прилика таа изјави дека е во среќен брак веќе три години.

Извор: telegraf.rs