Маска за бојадисана коса: Го враќа сјајот и спречува бледнеење на бојата, потребни ви се 2 состојки

Лесно е да се направи и резултатите се одлични

Поради бојадисувањето, косата станува сува, безживотна и без сјај. Покрај тоа, употребата на фен за коса, или пеглање дополнително ја уништува косата.

Кога косата е хидрирана, таа изгледа поубаво, но и бојата останува подолго. Наместо да трошите пари на купени маски, направете си домашен регенератор што длабоко ќе ја негува и ќе ѝ го врати „животот“. Најдовме рецепт за една, многу ефикасна маска.

Состојки:

2 лажици кокосово масло

1 јајце

Подготовка:

Во садот ставете ги кокосовото масло и јајцето и измешајте. Нанесете рамномерно на влажна или сува коса и оставете да делува 15-20 минути, а потоа исплакнете.

Еве зошто оваа маска е толку добра за коса:

Јајцата се богат извор на витамини за коса, а најмногу А, Д и Е. Покрај витамини, имаат и протеини и масни киселини. Протеините се елемент на косата и маската со јајца ќе ја опорави косата што станала кршлива и сува. Масните киселини се одлични за сува коса бидејќи го враќаат сјајот на косата и ѝ помагаат да ја задржи влагата.

Предноста на кокосовото масло за сува коса лежи во лауринската киселина, која продира длабоко во косата, што е клучно за хидратација, обновување и отстранување на сувата коса.

извор:stil.kurir.rs