Маж ми го однесе последниот денар од дома ѝ ме остави со бебето: До гроб не заборавам што направи свекрва ми тогаш

Мојот сопруг ме напушти кога најмалку се надевав. Ги зеде сите заштеди, последниот денар од куќата и отиде со својата љубовница. Останав во нашиот изнајмен стан со шестмесечно бебе во раце.

Кога свекрва ми дозна, за брзо се појави на врата. Мислев дека сега ќе има лекција, потсмев, омаловажување, но таа само кратко рече:

„Спакувај ги работите, подготви го бебето и дојди со мене“.

Се обидов да ја одбијам, тоа беше навистина непријатна ситуација. Мојата свекрва и јас не сме биле во некои добри односи никогаш. Не сме се зближиле, никогаш не сум слушнала убав збор за себе од неа, и, искрено, и таа не е од мене.

Сепак, на мое големо изненадување, сфаќајќи во каква ситуација се најдов, свекрва ми беше единствената личност што остана со мене и ми ја подаде раката.

Дури и мајка ми ми рече дека нема место за мене и детето кај неа, бидејќи мојата постара сестра со деца, која се разведе една година порано, веќе живее таму.

Тоа беше моментот кога првпат ѝ реков Благодарам на свекрва ми.

„Ајде, ние не сме странци“, ми се нафрли непријателски и буквално ми го зема детето од рацете.

„Дојди, убавице. Мама има работа, мора да те спакува. Дали сакаш да живееш со баба ти?“ ѝ рече свекрва ми на ќерка ми. „Секако дека ќе, баба ќе ти раскажува приказни ...“

Ја слушав и гледав и не можев да поверувам. Се спакував и отидов со неа. На уште поголемо изненадување, свекрвата ми ја даде мене и ќерка ми најголемата соба што ја имаше во станот, а таа се пресели во помалата. Таа виде дека сум повторно шокирана, па ми намигна и ми рече:

„И што мислеше? Дека ќе те ставам во таа мала колипка? За што ми треба повеќе простор? Ти треба тебе и на детето“, рече таа и ни рече да јадеме.

„Доиш. Имам зеленчук на пареа и варено месо за тебе. Мислам, ако сакаш, ќе ти направам нешто друго, но доилките ги јадеа овие работи во мое време. Ти одлучуваш за себе“, рече свекрва ми.

Секако дека го изедов она што таа го подготви. Се понудив да и ја расчистам масата, и кога го однесов вишокот храна и фрижидерот, видов дека е полна со храна за бебиња, свежо овошје и зеленчук за кашата што ќерка ми требаше да почне да ја јаде.

Следниот ден доживеав уште поголем шок кога ми се обрати:

„Знам дека овој стан не е нешто. Ако не ти се допаѓа, можеме да го продадеме и да купиме друг. Не се срами, можеш да ми кажеш се што мислиш“.

И така таа жена со ладен изглед и непријателски поглед почна да се открива пред мене, и сфатив дека таа отсекогаш била добра жена, која, сепак, не е толку пристапна додека не ја запознаете подобро.

Потоа се растажив и почнав да плачам. Нејзиното однесување длабоко ме трогна. Никој никогаш не се грижел за мене како оваа жена сега, за која мислев дека е мојот најголем непријател во животот. Таа ме прегрна и рече:

„Добро е, девојко, добро е. Мажите се суштества на кои не можете да се потпрете. Јас дадов се од себе да го воспитам да не биде како татко му. И тој ме напушти кога мојот син имаше 8 месеци. Знам што значи тоа да бидеш сам со бебе и нема да дозволам да ти се случи тоа. Добро е, се исплача, сега собери се, ти треба млеко“.

Од ден на ден одлично се сложувавме и почнав да ја гледам оваа жена како мајка ми. Порано сакав да ја викам така, но нешто не функционираше за мене. Меѓутоа, еднаш мојот збор ми избега.

Одевме со ќерка ми и налетавме на мојот пријател.

„Ова е мајка ми“, ја запознав свекрвата со пријателка. И тогаш видов сосема нова насмевка на нејзиното студено, малку вкочането лице што одзеде момент.

Се зближивме толку што разговаравме за сѐ, и се навикнав да читам што се случува внатре во нејзиниот студен израз. Не се осмелив да започнам само една тема, и страшно ме интересираше што ќе му каже на нејзиниот син кога ќе се врати и што мисли за сето тоа. Молчеше за него, никогаш не го спомна. И тогаш го добив тој одговор по шест месеци живеење со свекрва ми.

Заѕвони на вратата. Таа отвори. Го слушнав гласот на мојот избеган сопруг.

„Мамо, ова е Вера. Мојата идна сопруга. Можеме ли да останеме кај тебе неколку дена? Ние сме во финансиска криза ...“

Мислев дека животот со свекрва ми заврши, но сепак тој е нејзино дете, што и да правеше.

Потоа го слушнав нејзиниот глас, постуден од кога било:

„Нема место. Ова е местото каде што живее твоето дете и неговата мајка, која ја ограбивте и ја оставивте да се грижи сама за себе. А ти, девојко, внимавај, можеби ќе останеш во таа ситуација кога ќе дојде некоја трета“, му рече таа без здив и толку силно ја тресна вратата што скокнав од креветот од силината на ударот.

Таа се врати да ја дофилува тортата во кујната, како ништо да не се случило. Запознавајќи ја со текот на времето, знаев дека и е тешко. Во главата, веќе размислував да и олеснам и да најдам стан за себе и за ќерка ми, за да може да се помири со својот син.

Дојдов, ја прегрнав и реков:

„Мамо, можам ...“

„Можеш“, ме прекина веднаш, како да ми ги чита мислите.

„Ти можеш да го изматиш шлагот, нема да стигнете, утре е роденденот, оваа торта мора да биде убава за мојата внука“, рече таа и ми даде до знаење дека треба да се однесувам како ова да не се случило.

Почнав да работам, животот мина добро, а потоа запознав маж на работа. Се зближив толку со свекрва ми што воопшто не се плашев да и кажам. Да не се плашам, и да и кажам после некое време дека ќе се венчаме.

Тогаш нејзиното однесување се смени. Поучена од искуството дека не треба да размислувам за најлошото и најниското за луѓето, веднаш разбрав за што всушност се работи - заклучи дека нашиот заеднички живот е завршен.

„Доаѓаш со нас, а ние ќе го издадеме овој стан“, ѝ објаснив накратко. Повторно ја видов онаа ретка, необична насмевка на студеното лице што многу ја сакав.

Мојата ќерка денес има 7 години, нејзината баба се грижи за неа секогаш кога е потребно и со нетрпение го чека доаѓањето на второто внуче. Кажете што сакате, верувајте во предрасуди, но свекрва ми е мојот ангел чувар. Да не беше таа, не можам ни да замислам што ќе се случеше со мене.


Извор: stil.kurir.rs