Месецов ќе наполнеше 22 години: Трогателна порака од Игор, таткото на девојчето поради чие убиство е донесен Тијанин закон во Србија

Тијана месецов ќе наполнеше 22 години. По тој повод нејзиниот татко Игор Јуриќ напиша трогателни зборови посветени на своето мало девојче за нејзиниот роденден.

Девојката би го прославила својот роденден и ќе наполнеше 22 години, наместо да ја бакнува, гушка и да честита, нејзиното семејство оди на нејзиниот гроб.

Таа би го прославила својот 22-ри роденден, ако ноќта помеѓу 25 и 26 јули 2014 година, во близина на селото Бајмок, месарот Драган Ѓуриќ не извршил монструозно убиство врз тогаш петнаесетгодишната Тијана. Да не го стореше тоа, денес сè ќе беше поинаку. 

Таткото на Тијана сподели емотивен статус на својот Фејсбук профил.

"Денес полниш 22 години. Никогаш нема да знаеме каде би била денес, на кој факултет би се запишала, но јас знам само едно, ти би останала таа добра, топла душа, која би била тука за сите, да пријде, да помогне, да прегрне и најде убав збор за секого кога е најпотребно. Нема да плачам, со нетрпение ја чекам средбата што ќе се случи еден ден, а потоа повторно заедно ќе славиме родендени", напиша Јуриќ.

Да потсетиме, тинејџерката Тијана Јуриќ беше киднапирана и убиена летото 2014 година на петнаесет години. Нејзиното тело беше пронајдено по 12-дневна потрага, на 7 август 2014 година, на депонија во сомборската населба Ќонопља. Последен пат била видена на 25 јули, 25 минути по полноќ.

Иако целата вечер ја поминала со своите пријатели и отишла дома околу полноќ со нејзината пријателка и другар, во еден момент се разделиле и се вратила сама назад, со цел да ѝ го врати позајмениот дуксер на нејзината пријателка.
Нејзината патика беше пронајдена на тој земјен пат, но немаше трага од Тијана.

Доцна ноќта на 7 август беше објавено дека киднаперот на Тијана Јуриќ, Драган Ѓуриќ (34) од Сурчин е уапсен, а нејзиното тело е пронајдено во близина на Сомбор, на 23 километри од местото каде што била киднапирана. Полицијата го пронајде Ѓуриќ во месарница во Сурчин, сечејќи месо целосно смирен. Самиот Ѓуриќ ја однел полицијата до местото каде што е телото на девојчето.

Ѓуриќ беше осуден на 40 години затвор за убиство на тинејџерката.

По убиството, таткото на Тијана, Игор Јуриќ ја основа фондацијата „Тијана Јуриќ“, која се бореше за доживотна казна затвор за најтешките злосторства.

Човекот кој ја загуби својата ќерка започна на борба со ветерници.
Борба во која цело време го држеше силен помислата дека тој сака да верува дека неговата ќерка мораше да умре за да не им се случи истото на други деца. Човекот кој ја претвори најголемата болка што некому може да се случи, болката за неговото дете, во борба за другите деца. Со сите сили се обиде да објасни на аргументиран начин зошто доживотниот затвор, дури и без условна казна за најужасните злосторства, под кои мислиме на убиство на деца, мора да се воведе во Кривичен законик.

И успеа!
Министерството за правда ги усвои сите предлози на Фондацијата „Тијана Јуриќ“ под водство на таткото на Тијана, Игор Јуриќ. Ја вклучи доживотната казна затвор во нацрт-законот, без условно ослободување за случаи кога станува збор за убиство на деца и бремени жени и од тогаш освоен е Тијанин закон во Србија.

извор:yumama.com/blic.rs/kurir.rs