Млада мајка почина два часа по абортусот: Сопругот на Душица тврди дека е по грешка на лекарите

Фото насловна: Shutterstock

Гинекологот на триесет и три годишната Душица Трајковиќ од Лексовац, советувал киретажа и и предложил да го стори тоа во приватна ординација што всушност ја води нејзиниот татко, тврди семејството

Душица Трајковиќ (33) од Лесковац починала на 23 февруари, два часа по абортусот на приватна ординација во градот. Уште пошокантен е фактот што Душица, според нејзиното семејство, ја направила киретажта во приватна клиника, бидејќи така ја советувал нејзиниот личен гинеколог М.В., а која всушност ја води нејзиниот татко.

Душица зад себе ги остави сопругот и тригодишниот син, а нејзиното семејство подготвува тужба против докторот затоа што се сомнева дека се виновни за нејзината смрт. Сопругот Владимир Трајковиќ за Курир изјавил дека интервенцијата под целосна анестезија е извршена во приватна клиника на инсистирање на д-р М. В., кој ја следел бременоста цели осум недели.


Киретажа била платена 130 евра

Извештајот за обдукција сè уште не е пристигнат, но членовите на семејството наведуваат дека им било кажано дека причина за смртта на Душица е тромб, кој започнал од проблематичната нога и предизвикал инфаркт на белите дробови.

- Без оглед на извештајот за обдукција, ние ќе се приклучиме на кривичната пријава или самите ќе го поднесеме. Мојата веќе почината сопруга, одговорно тврдам, не беше тестирана пред абортусот, за кој платив 130 евра. Сè уште не сум ја добил сметката. Јасно ни е дека лекарите се штитат едни со други, но наше е да се обидеме никој да не биде завиен во црно поради абортус - вели нејзиниот сопруг Владимир.

- Тоа беше и нејзин совет, имајќи предвид дека бременоста е ризична и дека, во спротивно, животот на Душица ќе биде загрозен. Душица имаше проблем со 'рбетот, а поради отечената нога, отиде на терапија во Ниш. Таа мораше да ја прекине терапијата кога се утврди дека е бремена. Откако Душица се разболе еден ден, отидовме во Општата болница во Лесковац кај нејзиниот гинеколог, д-р М.В. Тогаш таа предложи киретажа и ја советуваше Душица да го стори тоа во приватна клиника управувана од нејзиниот татко, кој исто така е гинеколог - тврди Трајковиќ.

Тој наведува дека сториле сè по советите на тој лекар, но по интервенцијата Душица починала два часа по интервенцијата, а тоа, како што се сомневаат, поради небрежност на здравствените работници.


Гинекологот одбил да зборува за смртта на пациентот

Д-р М. В. За Курир, одбил да зборува за овој случај се додека не добие официјален форензички извештај за причините за смртта на нејзиниот пациент. Сопственикот на приватната ординација каде е извршена интервенцијата не одговарал на повиците на новинарите. Раководството на Општата болница Лесковац рекле дека се запознати со случајот, но дека немаат право да коментираат за тоа.

- Во списокот за испуштање од болница пишува дека сите анализи биле направени пред да и биде дадена анестезијата, но всушност не биле. Исто така, во списокот за испуштање се вели дека таа била во мирување два часа по интервенцијата, што исто така не е точно. Интервенцијата беше закажана за 19 часот, но започна во 19:20 часот и траеше 40 минути. Ја напуштивме клиниката веднаш по интервенцијата. Ако не ми верувате, можете да ги погледнете снимките од безбедносните камери. Душица околу 20 часот ја напушти канцеларијата полусвесна, од целосната анестезија - изјави сопругот.

Тој додава дека потоа купиле лекови и отишле дома, но Душица набрзо и било се полошо.

- Таа со моја помош стана да оди во тоалет и за малку ќе се онесвестеше. Мислев дека е поради анестезијата. Ја освестив, но набрзо ми падна во рацете - се сеќава Владимир. Наскоро, пристигнал братот на Душица, Милан Костиќ, повикале Брзата помош, но Душица починал на пат кон болницата.

По смртта на Душица Трајковиќ, извршена е обдукција, членовите на семејството дадоа изјава во полиција, а случајот го истражува обвинителството.


Можеби ќе ве интересира:

Го убив своето бебе во 17-та недела од бременоста: Горда сум на мојата сила, но внатре сум целосно скршена