Монструм го уби нашиот ангел: Неутешната баба на тримесечното бебе, кое им подлегна на повредите од тепањето на таткото

 Јас дури и не успеав да уживам во внукот. Еве, доаѓаме од Белград, каде го заземавме телото на Немања. Ангел на баба, тој почина невино. Ние ќе го погребеме во четврток и ангелот на баба ќе им се придружи на ангелите на небото. Она што го направи таткото на невино дете е неверојатно. Не е човек, туку монструм и чудовиште„.

Ова е она што Нада Миодраговиќ, баба на момчето Немања, старо помалку од три месеци, кое почина во петок, 7 август, по скоро четириесет дена борба за неговиот живот во Институтот за мајка и дете во Белград, изјави за „Новости“ , без да ги крие солзите.  Како резултат на тешки телесни повреди од тепањето што му се нанесе на 25 јуни од неговиот татко Михајло Мишел Тот од Вршац. Ужасното злосторство се случи во куќа на улицата Петра Драпчина 42, каде нејзината ќерка Тамара Миодраговиќ и нејзиниот невенчан сопруг Тот живееја заедно со бабата Нада.

Во средата Михајло Мишел Тот беше сослушан во Вишото јавно обвинителство во Вршац заради фаталните телесни повреди што му ги нанесе на сопствениот син.

- Осомничениот целосно го признал делото, односно дека го претепал бебето, што не го сторил под дејство на алкохол или седативи, како што првично се сметало - изјави за „Новости“ Небојша Живковиќ од обвинителството во Панчево. - Тој сè уште е во притвор. Во продолжението на истрагата се чека обдукција на бебето, а ќе бидат испитани и некои сведоци.

Неофицијално, била извршена обдукција и се покажало дека бебето претрпело сериозни невролошки проблеми и повреди на мозокот како резултат на тепањето, што предизвикало смрт.

Притворот на Тот бил нарачан поради сомневање дека може да влијае врз сведоците со тоа што е на слобода, но и поради големото нарушување на јавноста што се случило откако се открило што направил на своето дете.

Соседите од улицата имаат само зборови со пофалби за бабата Нада и нејзиното семејство. Сепак, не за Тот.

- Тој секогаш беше чуден. Тамара не работеше никаде и тој повремено работеше прекувремено. Тие беа заедно долго време и го добија Немања. Но, еве што му прави чудовиштето на своето дете. Тие велат дека тој го претепал  бебето само затоа што плачело.

Како што се дознава неофицијално, Тот никогаш не бил насилен кон својата сопруга, но, како што велат соседите, тој бил љубоморен и постојано се заканувал. Сепак, Тамара очигледно не го сфатила премногу сериозно, затоа што таа никогаш не го пријавила за семејно насилство. Патем, таа беше со него, а од претходниот брак има петгодишен син Никола, кој исто така живеел во куќата со другите членови на семејството.

На судбоносниот 25 јуни, Тот, наводно, бил сам во куќата со бебето. Немања плачел, а неговиот татко неколкупати му удрил шлаканица, наводно за да го смири. После тоа, момчето замолкнало, а потоа, кога тоа повторно плачело, истата судбина му се случи.

МалечкиотНемања, наводно, молчел за момент и престанал да дише. Исплашен, Тот истрчал во дворот и ги повикал соседите да повикаат брза помош, бидејќи бебето не било добро. Момчето било пренесено во болница, каде лекарите се обидувале да го одржат во живот. За жал, малиот Немања претрпе, како што се сомнева, тешки повреди на главата или мозокот и почина пред една недела. Тот беше уапсен истиот ден кога неговиот син беше одведен во болница. Потоа, како и сега во Обвинителството, тој призна во полиција што направил.

Иако нема официјални извештаи за семејно насилство, се претпоставува дека Тот претходно бил груб кон неговиот наследник. Наводно, во една прилика, тој и Тамара го довеле бебето во болница, под изговор дека има проблем со дишењето и дека тоа се гуши од цицање. Дури и тогаш, наводниот медицински персонал забележал некои промени во телото на бебето, но тие не биле особено видливи и сериозни, па никој не реагирал.

Мајката на Тамара Миодраговиќ не сакаше да ја коментира трагедијата што ѝ се случи.

- Таа сè уште е во голем шок и конфузија. Таа е под седативи и не знае за што зборува или за што се работи. Таа е целосно скршена - изјави нејзината мајка Нада за „Новости“.

Семејството на Тамара ги обвинува најблиските на Михајло, пред се неговата мајка и сестра, затоа што не се обидела да и помогне на Тамара во овие тешки моменти на кој било начин.

Извор: Телеграф.рс