„Морав веднаш да се исклучам од социјалните мрежи: На познатата актерка ѝ е дијагностицирано нарушување на вниманието со хиперактивност

На познатата пејачка Лили Ален (37) неодамна ѝ беше дијагностицирано нарушување на вниманието и хиперактивност додека престојуваше во Америка.

Пејачката и актерка, која се преселила во Њујорк во 2020 година, изјавила дека поради дијагнозата морала целосно да се исклучи од социјалните мрежи.

АДХД е состојба на однесување која се карактеризира со невнимание, хиперактивност и импулсивност.

37-годишната актерка која пораснал во западен Лондон, изјави за Тајмс: „Штотуку ми беше дијагностициран АДХД кај возрасни. Морав целосно да се исклучам од социјалните мрежи бидејќи штом ги погледнам, може да ми одземат неколку часови од денот“.

Лили Ален, која живее со нејзиниот сопруг актерот Дејвид Харбор и двете ќерки, Етел и Марни, додала дека не е изненадена од дијагнозата.

„Тоа е некако во моето семејство. Дијагнозата се појави само затоа што јас сум овде во Америка каде тие ги сфаќаат овие работи малку посериозно отколку во Англија. Отидов да посетам некого и ми рекоа: „Размисли ли?“. Јас одговорив: „Па, да “, рекла таа, пренесува Гардијан.

Лили Ален, која дебитираше во театарот во 2021 година, ќе го има своето телевизиско деби овој месец во Sky Dreamland. Таа ја игра Мел, која се враќа во родниот град по заминувањето да продолжи со модна кариера во Париз. Таа призна дека живее во изолација: „Живеам прилично одвоен живот од сите кога сум овде во Америка. Јас сум малку осамена, малку сум изолирана“.

„Гардијан“ во јануари напиша дека свеста за АДХД кај жените во Обединетото Кралство се зголемила минатата година, но дека експертите предупредуваат дека времето на чекање за дијагноза и проблемите што се јавуваат при дијагностицирањето на ова нарушување создаваат ризици.

Д-р Макс Дејви рече дека луѓето стануваат посвесни за состојбата бидејќи оние кои се борат со неа отворено зборуваат за нивното искуство како што се поранешната актерка Сју Перкинс и актерот Џони Вегас на кој му беше дијагностицирана АДХД на 52-годишна возраст. NHS рече дека повеќето случаи се дијагностицирани кај деца под 12-годишна возраст, но состојбата понекогаш се забележува подоцна во детството или зрелоста.

За возрасните со АДХД, лековите често се првиот чекор, додека психолошките терапии, како што е когнитивната бихејвиорална терапија, исто така може да помогнат.


ФОТО: Инстаграм принтскрин