Најмоќната жена во светот полни 95 години: Кралицата Елизабета II го слави својот најосамен роденден

Фото: EPA, Reuters

Денес, кралицата Елизабета Втора наполни 95 години, но денот, кој традиционално се слави како празник низ Велика Британија, нема да се слави оваа година поради смртта на принцот Филип.

Кралицата Елизабета Втора ќе го прослави својот најосамен роденден досега и прв без принцот Филип во последните седум децении, пренесува електронското издание Мејлонлајн.

Плановите за официјален портрет за празникот се откажани бидејќи кралицата е во жалост. Оваа година нема да има топовски поздрави за празникот.

Најверојатно ќе ја посетат во Виндзор на нејзиниот роденден само нејзините синови принцот Ендру и принцот Едвард, придружуван од неговата сопруга Софи. Принцот од Велс Чарлс, војводите од Кембриџ Вилијам и Кејт и другите членови на кралското семејство ќе ја поздраваткралицата по телефон.

Британското издание цитира познаници според кои Елизабета Втора ќе го помине својот роденден како и секој друг ден во последната година. Најверојатно, таа ќе замине во Фрогмор, едно од нејзините омилени места во Виндзор, за да ги посети своите нови миленици - Доргито Фергус и Коргит Муик.

Принцот Филип, војводата од Единбург, почина на 9 април, два месеци пред неговиот 100-ти роденден, а неговиот погреб беше во саботата.

Кралицата стоечки ја трпи загубата на својот сакан сопруг, велат извори од палатата. Нејзиниот прв јавен ангажман по жалоста пред палатата се очекува да биде учеството на отворањето на парламентарната седница на 11 мај, кога ќе биде придружувана од нејзиниот син, принцот престолонаследник Чарлс.

Националната жалост за војводата од Единбург заврши во неделата, но кралицата и кралското семејство жалат до четврток.

Кралицата Елизабета Втора е најстарата од двете ќерки на Џорџ Шести и Елизабет Бозе-Лион.

Во 1947 година се ожени со нејзиниот далечен братучед Филип Маунтбатен. Тие имаат четири деца, Чарлс (принцот од Велс), принцезата Ана, принцот Ендру и принцот Едвард. Кралицата Елизабета беше крунисана на 2 јуни 1953 година.

Елизабета Втора е кралица и шеф на државата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и на 15 земји од британскиот Комонвелт (вклучувајќи ги Канада, Австралија и Нов Зеланд).

Таа е шеф на британскиот Комонвелт, врховен гувернер на Англиската црква, врховен командант на британските вооружени сили и лорд на Ман. За скоро 70 години како таа е на тронот, 12 претседатели се сменети во САД и шест папи во Ватикан. За тоа време, Елизабета Втора оствари над 260 посети на повеќе од 100 земји.

Елизабет се искачи на тронот на 25-годишна возраст, по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ. Нејзината мајка, кралицата Елизабета Босе-Лион, живееше 101 година и се појавуваше во јавноста скоро до нејзината смрт.

Иако успева да ја заштити својата приватност од медиумите, нејзините деца и внуци стануваат фигури за кои најмногу се зборува.