Најуспешната ќерка на шеикот од Катар ги воодушеви сите со својата убавина: Има 6 деца, дури и освои триатлон, а сепак е во сенка на мајка ѝ

Најистакнатата ќерка на катарскиот шеик нижи успеси и има шест деца!

Најистакнатата ќерка на Шеикот Моза ибн Насер е ќерка му Хамада ибн Калифа ал-Тани. Таа воодушеви со својот изглед на Светското првенство, но јавноста многу малку знае за неа.

Имено, на оваа дама пред се‘ образованието и било на прво место. По образованието во родниот Катар, заминала да студира во Америка, каде што дипломирала на Универзитетот Дјук, додека магистерските студии од областа на човековите права ги завршила на Лондонскиот колеџ.


Наследничката Хамада има 38 години и има многу успеси зад себе, но многумина го делат мислењето дека никако не може да дојде до израз од нејзините познати и влијателни родители, особено од нејзината убава мајка.


Таа ја извршуваше функцијата потпретседател и претседател на извршниот одбор на Врховниот совет за образование, кој прерасна во Министерство за образование и високо образование. Хамада имаше висока позиција во администрацијата на нејзиниот татко кој му го предаде тронот на нејзиниот брат Шеик Тамино.


Таа е потпретседател и извршен директор на Катарската фондација за образование, наука и развој на заедницата (QF), која е основана од нејзините родители. Била копретседател на советодавниот одбор на Универзитетот „Северозападен“ во Катар, член и потпретседател на Одборот на директори на Фондацијата Катар.


Најистакнатата ќерка на шеиокот на Катар, Хамада е во хармоничен брак со шеикот Фајсал бин Тани ал Тани веќе 12 години. Гламурозната венчавка беше организирана во 2010 година во Доха, а круната на нивната љубов се шест деца – пет сина и една ќерка.


Нејзините објави на Инстаграм, каде што ја следат повеќе од 140.000 луѓе, во голема мера се поврзани со децата и методите на воспитување и образование. Покрај тоа, многу следбеници се воодушевени од нејзиниот беспрекорен стил, бидејќи таа одлично ги комбинира модерните и традиционалните парчиња.

Тој е голем вљубеник во спортот

Спортските активности се дел од нејзиното секојдневие, а минатата година дури трчаше и триатлон во Хамбург.


- Беше 26 јуни 2011. Ќерка ми имаше еден ден. Надвор од болницата, патиштата беа затворени бидејќи трката на „Ајронмен“ требаше да започне. Од тој ден сонував да учествувам во триатлон. 10 години подоцна, го завршив мојот прв олимписки триатлон на далечина. Нема да лажам, малку сум разочарана поради околностите за кои тренинзите не можеа да ме подготват. Нозете ми беа вкочанети од студот во текот на велосипедската трка и поголемиот дел од трчањето. Чувствував дека можам подобро, но ова е гориво за мојата следна трка – изјави тогаш оваа борбена жена.

Исто така, таа учествуваше и на настаните кои го најавуваат Светското првенство. А со родителите и нејзиниот брат, кој е на чело на државата, присуствуваше на свеченото отворање на СП.


Фото: Инстаграм