Направете домашен шампон со мед: Комплетна нега на коса

Медот е еден од најкорисните целосно природни производи со кои можеме да го негуваме нашето тело, вклучувајќи ја и косата. 

Со медот, можете да направите одличен домашен шампон за да ја негувате косата и скалпот во длабочина. 

Зошто да користите шампон со мед? 

-Медот ја балансира pH вредноста на кожата и косата

 -Поради неговите моќни антибактериски и антифунгални својства, медот е корисен во борбата против првутот

 -Медот помага да се зачуваат природните масла за заштита на кожата

 -Мед ја навлажнува косата и кожата на главата по длабочина додека истовремено ја храни

 -Медот има антистатички ефект кој помага да се намали електрицитетот на косата 

-Ја омекнува косата и ја прави жива

-Спречува кубење 

Ако сакате да ја ограничите употребата на штетни состојки во готовата козметика, искористете ги предностите и придобивките од медот. 

Направете домашен шампон со мед за здрава коса. 

Состојки:

 -Мед 

-Филтрирана вода 

-Неколку капки есенцијално масло по ваш избор 

Метод на подготовка: Измешајте мед со филтрирана вода во сооднос од 1: 3 лажици. Додајте етерични масла. Литиумските масла даваат сјај на косата, а исто така имаат енергичен ефект. Мешајте ја смесата нежно на многу ниска температура за готвење за да го растворите медот со мешање. Ќе има леплива водена смеса. Користете шампон со мед како што користите било кој друг шампон. По плакнењето може да се примени и балзам, но и не мора затоа што медот ја врши својата работа.