Нашето не беше љубов на прв поглед, но е љубов за цел живот: Како се засакале Пенелопе Круз и Хавиер Бардем

Пенелопе и Хавиер Бардем го кријат својот приватен живот од очите на јавноста. Во едно од ретките интервјуа што ги даде на оваа тема, Хавиер откри како започнала нивната љубовна приказна која трае веќе 12 години.

Приказната започна од познатиот филм „Јамон, Јамон“ на Бигас Луна од 1992 година, кога Пенелопе и Хавиер за прв пат се сретнаа.

„Дали имаше хемија? Секако! Само погледнете го филмот, тоа е документ за таа хемија, достигнување што ќе им го покажеме на децата и внуците. Атракцијата постоеше од самиот почеток, но таа беше малолетна. Таа имаше само 16 години кога снимавме, а јас имав 21 година и ништо не можеше да се случи. Беше многу храбро од нејзините родители да ја остават да снима многу провокативен филм полн со експлицитни сцени на толку мала возраст. Ако мојата ќерка ми донесе такво сценарио на таа возраст, нема да има пари што ќе дозволат да го снима тој филм. Нема шанси “.

Хавиер и Пенелопе никогаш повеќе не соработувале на филм, но тие останале во контакт и повремено се гледале на престижни филмски награди.

Така беше сè до 2007 година, кога на снимање ги споил Вуди Ален и неговиот филм „Vicky Christina Barcelona“.

„Да, повторно работевме заедно и повторно хемијата беше повеќе од очигледна, но ништо не се случи. Не знам дали од некоја срамежливост да го направам првиот чекор или од желбата да бидеме што е можно попрофесионални. Во секој случај, ништо не се случи. И дојде последниот ден од снимањето, кога ми помина низ главата: Мора да се опиеме! За среќа, заеднички пријател беше домаќин на забава, а останатото е историја. Фала му на Бога (се смее)! "

На прашањето колку е слична Круз со ликот што го игра во филмот на Ален, тој одговара:

„О, човеку! Многу! Таа го има тој огнен темперамент. Постојат сцени каде се расправаме и таа ме гаѓа со тањири. Имав такви моменти кога се прашував дали ми треба? Но, таа е толку страствена и затоа ја сакам“. Тоа е зошто ме привлече на почетокот. Таа не само што е убава, таа е и најсексапилната жена на светот“.


Извор: стил.курир.рс

Фото: Инстаграм

Додека се грижеше за неговата болна ќерка се вљуби во него: Единствено е важно што се сакаме