Наутро ја носев на хемотерапии, потоа снимав „Гранд шоу“ - само Саша Поповиќ знаеше за тоа: Исповед на водителката Драгана Катиќ

Водителката Драгана Катиќ зборуваше за трагичните моменти од нејзиниот живот...

Драгана Катиќ (56) предизвикува голема наклонетост кај публиката и емисиите што ги води се секогаш многу популарни, па не чуди зошто интересот на јавноста за нејзиниот живот е на исто толку високо ниво. 

Моментално ја гледаме во „Никогаш не е доцна“, а искрената исповед на водителката, за проблемите со нејзината мајка, нејзиниот покоен сопруг, немањето деца - остава без зборови.

- Имав ситуации кога мајка ми беше тешко болна, кога наутро ја носев на хемотерапија, попладне снимав две „Гранд шоуа“. Саша Поповиќ беше единствениот кој знаеше за тоа, не само затоа што ми беше претпоставен, туку бидејќи бевме во пријателски односи и мислев дека треба да му кажам, бидејќи не го знаев исходот од тоа, за да биде подготвен ако се случи нешто.
Се уште не сум ја заборавила таа среда, наутро, кога ја однесов мајка ми на хемотерапија. Потоа ја оставив да биде кај нејзиниот кум додека не завршам со работа. Таткото на моите деца почина утрото, а потоа морав да одам да завршам некои работи со неговата поранешна сопруга, со неговите деца, нивната сестра и потоа да снимам „Никогаш не е доцна“.

Таква е мојата работа, милиони те гледаат, од тебе се очекува максимум, ако не можеш да го дадеш максимумот, тогаш подобро да се повлечеш, да не работиш“, рече таа и се присети на нејзиниот покоен сопруг кој ја оставил пред раѓањето на близнаците.

„Решив да имам деца сама, нивниот татко до одреден период учествуваше во нивното воспитување, но подоцна се' помалку, но контактите секогаш постоеја. Децата беа во контакт со него до последниот ден, нема збор. Во ниту еден момент не ми беше важен мојот и неговиот однос, само исполнувањето на обврските кон децата, а тоа постоеше. Сепак нема да се навраќаме на нешто што било и да зборуваме за некој што не е присутен, ниту физички, ниту ментално во овој свет. Тоа е затворена тема. Додека беше присутен кажував како е, а потоа и тој можеше да одговори и да каже дали сум во право или не. Сега не е тука и не можам да одговорам на ништо повеќе за него“, рече Катиќ и призна дека многу плачела за се' што ѝ се случувало.

„Милион пати ми се случува да плачам поради се'.
“ Солзите се океј“ - што би рекла Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ. Солзите се навистина катализатор. Навистина сум среќна кога ќе дојдам во ситуација да плачам, затоа што се чувствувам добро после тоа, се олеснувам - рече водителката.

Тешко се справила со загубата на драг пријател и родителите, поради што една година посетувала психијатар. Го завршила курсот „Силва метод за самопомош“, техника за контролирање на стресот и развој на умот, што ѝ помогнало да се ослободи од насобраниот стрес и тага. 

 Да потсетиме, Драгана Катиќ во 1998 година ги роди близнаците Бобан и Бојан. Таа не е мажена и сама ги одгледала своите деца.

View this post on Instagram

A post shared by Dragana Katić (@dragana_katic)


Животот на Драгана не е проследен со медиумски скандали и таа најмногу се појавува сама во јавноста. 

извор:stil.kurir.rs