Не сте ги знаеле овие седум работи за Леонардо ди Каприо: Посвои дете „на далечина“, го тераа да си го смени името

Фото: profimedia

Можеби е еден од најпознатите луѓе на светот, но сепак успева да не изненади

Леонардо ди Каприо е во очите на јавноста повеќе од три децении, но сепак е толку таинствен и ја чува својата приватност за себе што продолжува да привлекува внимание. Има и такви кои не знаат некои интересни факти за него, а во овој текст ќе ги прочитаат.

Го замолија да го смени името во Холивуд

Родителите на актерот биле во Фиренца на меден месец, а токму кога неговата мајка за време на посетата на една галерија гледала слика од Да Винчи, Лео, кој бил во стомакот на мајка си, за прв пат клоцал. Неговиот татко мислел дека ова е знак дека нивниот син треба да се вика Леонардо.

Меѓутоа, бидејќи неговото име не е американско, неговиот агент му предложил да се претстави како „Лени Вилијамс“, но Лео одбил.

Беше отпуштен од првата работа

Кога се чувствувате навредени поради работата, ова ќе биде добар потсетник дека дури и многу успешните морале да пропаднат за да успеат. Лео ја доби својата прва работа на телевизија во серијата наречена „Romper Room“, но набрзо доби отказ бидејќи, како што се тврдеше, премногу го одвлекуваше вниманието на сетот.

Ја доби наградата за најлош актер

Со години многумина навиваа Лео да добие Оскар за една од неговите улоги, со оглед на тоа што постојано беше номиниран. Тоа се случи во 2016 година, но додека ја чекаше оваа престижна награда, доби многу други. Меѓу нив е и оноа за најлош актер.

Познатата Златна малина за најлош актер ја доби во 2001 година за улогата во филмот „The Beach“, продукција која доби бројни критики.

Тој нема идеја како да пее

Можеби неговите актерски способности се одлични, но неговите способности за пеење дефинитивно не се. Но, тоа не го спречи да пее ваму-таму во филмовите, но самиот прокоментира дека е благодарен што поради гласот не е избран за ниту еден филм.

Тој требаше да биде дел од актерската екипа на „Мулен Руж“, но режисерот и тој сфатија дека неговиот глас е „прилично ужасен“, па го отфрлија.

Жена поради него заврши во затвор

За време на едно излегување во 2005 година, манекенката Арета Вилсон му ја скрши главата на актерот со шише, што резултираше со тоа што тој заврши во болница и доби 17 конци. Таа ја признала вината и добила дури две години затвор, а како што рекла го помешала Лео со своето поранешно момче.

Посвои дете „на далечина“

Актерот редовно донира пари за хуманитарни цели, но она што многумина можеби не го знаат е дека спонзорира мало девојче во Јужна Африка. Имено, додека работел на филм таму, тој запознал девојка во сиропиталиште и решил да ја посвои „од далечина“ - тоа значи дека испраќа пари за нејзината грижа и образование, а за возврат оние кои се грижат за неа му испраќаат информации за неа. 

Има опсесивно-компулсивно нарушување

Актерот долго време се бори со ова нарушување. Еднаш призна дека го преуредува мебелот во хотелската соба и морал да ја згази на секоја дамка од мастики што ја видел на подот.

- Се ставам во ситуација сега да можам да се контролирам и да си кажам дека се однесувам глупаво, дека не морам да застанам на секоја дамка од мастика што ќе ја видам, дека не морам да се вратам 20 чекори назад и дека ништо лошо нема да се случи – изјави еднаш актерот.

Извор: 24sedam.rs