Необразована и „премногу искусна“: Зошто Камила не е соодветна за принцот Чарлс

Камила Паркер-Боулс е позната како љубовницата и моментално сопруга на принцот Чарлс

Денес, тие се појавуваат заедно на официјални настани, широко насмеани и заљубени, но како што веројатно знаете, нивната приказна е далеку од совршена и полна со романса, а мислењата за нивната врска отсекогаш биле контрадикторни.

И покрај напорите на Палатата да го исчисти нејзиниот имиџ, таа до ден денес останува една од најомразените кралски личности.

Во 1996 година, сите беа шокирани од разделбата на принцезата Дајана и принцот Чарлс. Разводот помеѓу членовите на кралското семејство е реткост само по себе, но она што го прави скандалозно се деталите за врската на принцот од Велс со неговата сегашна сопруга, Камила Паркер Боулс, за време на бракот со Дајана.

Двојката официјално се раздели во 1992 година, а две години подоцна Чарлс јавно го призна своето неверство во едно интервју. Но, да почнеме од почеток. 


На 23-годишна возраст, принцот длабоко и неутешно се заљубил во Камила. Таа е постара 16 месеци, споделува слични интереси со него и е добар слушател. Сепак, целата љубов што ѝ ја дава Чарлс не е доволна да ја направи соодветен избор за идна сопруга на наследникот на британскиот трон.

Не помина многу време и двајцата започнаа да излегуваат, но кога принцот се приклучи на Кралската морнарица една година подоцна, двајцата ја завршија својата врска. Кралските биографи споменуваат дека во тоа време Камила била дефинирана од палатата како „несигурен партнер за престолонаследникот“. Зошто?

Камила припаѓа на горните слоеви на општеството, од семејство со добри контакти, па дури и дедо Барон. Сепак, многу од роднините на Чарлс сакаа принцот да се ожени со припадник на највисоката аристократска лоза. Не случајно тој со години се поврзуваше со ќерки на војводи и грофови, вклучувајќи ја и Сара Спенсер, постарата сестра на девојчето кое еден ден ќе биде позната како принцезата Дајана.

Покрај тоа, Камила нема титула, но има „кралска вена“ - нејзината прабаба, Алис Кепел, беше љубовница на Едвард VII, прадедо на Чарлс. Нивната заедничка познаничка Лусија Санта Круз секогаш се шегуваше кога ќе ги сретнеше, а во еден момент им испрати невкусна порака: „Ве молиме, бидете внимателни, имате заеднички роднини!

Додаток: Децении подоцна, Кејт Мидлтон се омажи за принцот Вилијам, иако таа немаше титула. Ова нè наведува да мислиме дека педигрето на Камила не е кој знае што, но во никој случај не треба да се смета за единствен и дефинитивен аргумент дека поради тоа таа не е несоодветен избор.

Камила зад себе има многу врски што и даваат репутација на „премногу искусна“ за кралски вкус.

Таа се запозна со Ендру Паркер Боулс, офицер на коњаницата, во 1965 година. Почна страсна, но проблематична врска. И по секоја нивна разделба, таа поминувала време со други мажи.

Ова не е нешто нечуено и скандалозно, но доволно е да се добие неодобрување од Палатата - овие врски не се дискретни и ја оддалечуваат од можноста да тврди „чистота“ и „непропустливост“. За жал, Чарлс и членовите на кралското семејство се убедени дека жената до него не треба да има богата љубовна приказна зад себе.

Се разбира, секоја прекор за приватниот живот на Камила го одразува суровиот двоен социјален стандард - искуството на Чарлс во никој случај не е инфериорен во однос на неа. И токму ова лицемерие се манифестира толку силно во големите барања за избор на неговата сопруга - на денот на венчавката тој има 31 година, а принцезата Дајана има 19 години, ова е еден вид гаранција дека нејзиното минато е чисто.

Додека Чарлс е отсутен затоа што е во Кралската морнарица, Камила е верена со нејзиниот поранешен партнер Паркер Боулс. Нивниот брак во 1973 година го уништи принцот. Офицерот не е само утешна награда за Камила, нејзината длабочина и посветеност кон него дополнително ја оддалечуваат од човекот што вистински го сака. Барем некое време.

А остатокот од приказната веќе сите го знаеме ...


По бракот со принцот од Велс, Камила легално ја носи титулата принцеза од Велс, но ја користи една од нејзините други титули - војвотката од Корнвол - во сите делови на Велика Британија, освен во Шкотска, каде ја нарекуваат војвотка од Ротс.

Оваа необична употреба на титули е прифатена бидејќи официјалната титула принцеза од Велс е поврзана со Дајана Спенсер, првата сопруга на принцот.


Извор: една.бг

Фото: Profimedia

Можеби ќе ве интересира:

(ВИДЕО) Принцезата Дајана искрено за Камила Паркер: Отсекогаш бевме тројца во бракот!