Ни сите пари кои ги има не можеа да и купат среќа: Сопругот ја изневерувал, а каде е сега Атина Оназис?

35-годишната Атина не беше поштедена од проклетството на семејството Оназис, нејзиниот живот, и покрај неверојатното богатство што го наследи, беше се друго освен бајка.

Името го добила по нејзината баба, првата сопруга на Аристотел Оназис, кој бил најмоќниот и најбогатиот бродосопственик во Грција, кој починал на 45-годишна возраст. На само 24 години, нејзиниот чичко Александар починал во страшна авионска несреќа, по што нејзиниот дедо Аристотел Оназис се разболел од мијастенија гравис, автоимуна болест.

Покрај тоа, кога имала само три години, нејзината мајка Кристина починала од срцев удар како резултат на акутниот белодробен едем со кој се борела, а самата Атина станала, така да се каже, жртва на нејзиниот татко Тери Расел, кој се потрудил да добие старателство над неа за да може да го користи нејзиното наследство.

View this post on Instagram

A post shared by Madameei  (@madameei)


Добро е познато дека Кристина и Расел се разведоа наскоро по раѓањето на Атина, откако единицата на Оназис откри дека нејзиниот сопруг ја изневерува и дека неговата љубовница родила две деца, а токму со неа тој на крајот ја одгледувал Атина. Набргу по нејзиниот 21 роденден, адвокатите ја изгубија битката да ја назначат за претседател на компанијата Оназис, сето тоа поради одборот и управата, кои тврдат дека таа не е доволно квалификувана, додавајќи дека таа не е целосно наследничка на богатството на нејзиниот дедо.

Атина уживала во возењето, и како да не беа доволни сите трагедии што и се случија, го загубила и својот коњ при скок.

По 11 години брак, таа го фатила сопругот Алваро де Миранда Нето во нивниот брачен кревет на Флорида со белгиска манекенка, со која наводно се гледал осум од 11 години брак со Атина.

Тоа сознание, кое неодоливо ја потсетуваше на сè што поминуваше нејзината мајка со нејзиниот татко, ја принуди веднаш да ја прекине таа врска. Од тој момент започна една од најгрдите тужби за развод.

Може да се каже дека за Атина Оназис сè тргна надолу на 19 ноември 1988 година, кога во Буенос Аирес, една домаќинка го најде безживотното тело на Кристина Оназис, која во тоа време имаше 37 години, во када. Во тоа време, Атина беше со дадилката во нивниот дом во Швајцарија. Телото на единствената ќерка на грчкиот милијардер беше пренесено прво во Атина, а потоа и на приватниот остров Скорпиос, кој нејзиниот татко и го подари и каде е погребана.

На погребот присуствувал и нејзиниот поранешен сопруг Расел, за да може веднаш по погребот да ја однесе својата ќерка Атина во Швајцарија. Живеел таму со својата долгогодишна љубовница, шведската манекенка Маријана Габи и нивните деца заедно.

Тие живееле во вила, а Атина и нејзиниот полубрат и две полусестри посетувале локално училиште. Благодарение на нејзината маќеа, која уште од рана возраст им влевала љубов кон животните, Атина Оназис се вљубила во коњите.

Со нејзиното наследство, проценето на околу 500 милиони долари, првично управувале советници од Грција, кои исто така биле на чело на фондацијата основана од Аристотел Оназис во чест на нејзиниот покоен син Александар. Покрај нив, имало петти „член“ - таткото на Атина, Расел.

View this post on Instagram

A post shared by Wepost.gr (@wepost.gr)Иако плаќал одредена, помала сума годишно, Расел бик незаситен и постојано барал огромни суми за да ги покријат сите трошоци од неговиот живот. Тој наводно извлекол околу 150 милиони долари во рок од 11 години. Тој дури отишол дотаму што во еден момент дошол со неа кај нотар да потпише документи во кои се наведува дека „таа самата чувствува неверојатна аверзија кон Грција и сè што доаѓа од таа земја“.

Притоа, тој всушност се дистанцирал од неисполнување на дел од договорот што го потпишал за да добие старателство над Атина. Имено, мајката на Атина побарала една работа и таа застанала во нејзината волја, во која се вели дека е израсната во православна вера, како и да научи течно да зборува грчки. Денес, Атина течно зборува англиски, француски, шведски и португалски, но не и грчки.

Ескалирале судирите и обвинувањата меѓу членовите на тимот на компанијата Оназис и Расел, а швајцарскиот суд ги презеде работите во свои раце. Тие биле лишени од правото за да располагаат со парите на Атина. Во тоа време имала само 14 години, а помалку од четири години подоцна конечно се иселила од домот на нејзиниот татко и се преселила во Брисел. Во меѓувреме, таа исто така го обновила грчкото државјанство, го напуштила училиштето и започнала правна битка против нејзиниот татко со цел да ги оспори сите документи што ја принудија да ги потпише.

Наоѓала утеха во сè низ што поминувала во коњи и јавање, па на 17-годишна возраст се запишала во училиште за јавање во Белгија, управувано од поранешниот бразилски олимпиец Нелсон Песоа.

Токму тој ја запознал со друг свој студент, Алваро де Миранда Нето, згоден професионален јавач на коњи, кој беше 12 години постар од неа. Атина набрзо се воодушевила од овој Бразилец, и покрај фактот што тој имал двегодишна ќерка со долгогодишна девојка.

Откако наполнила 18 години, Атина патувала со своето момче во Бразил за да се сретне со неговото семејство и по само неколку месеци, купила голема вила со простран двор во најдоброто маало во Сао Паоло.

Разочараната поранешна девојка на Алваро не ја криеше тагата и започнала да дава интервјуа во кои таа наведува реченици како што се: „Ме размени за парите на Атина“ и „Тој секогаш ми кажуваше колку е дебела и грда“. Ниту таткото на Атина не се согласил со нивната врска, што дополнително ја разнишало нивната врска, а во 2004 година богатата наследничка му зададе последен удар со барање од судот да и даде целосна контрола врз нејзиното наследство.

Истото лето, таа отиде со него во Грција и се потруди да го вметне своето момче во грчката јавачка репрезентација, но и покрај нејзиното богатство и врски, не успеаја во тоа. Друга голема одлука во 2004 година беше да се свршат, а свадбата се одржа во декември следната година во црквата изградена за таа пригода на посебно место во Сао Паоло. Дури илјада гости добиле магнетни картички по пошта, што им овозможило да влезат во строго контролираната церемонија.

За нејзиниот ден од соништата, Атина носела свилена венчаница од дизајнерската куќа „Валентино“ вредна 70 илјади долари, свекорот ја водел до олтарот и беа одржани две церемонии - католичка миса, а потоа и православна литургија .

Не ги поканила таткото и маќеата на свадбата, но ги поканила нејзиниот полубрат и полусестра и на својот невенчан сопруг му подари скапоцен коњ со бројни награди.


Двојката водеше живот далеку од очите на јавноста, ретко се појавуваше на настани. И двајцата поголемиот дел од времето го поминаа на обука и патување низ светот. Во меѓувреме со нив започна да живее неговата тогаш петгодишна ќерка Вивиен, а четири години подоцна и 13-годишниот Фернандо, син на неговата поранешна девојка.

Голема трагедија ги снајде во март 2011 година. Додека Атина и нејзиниот сопруг и децата беа во Белгија, Сибеле (36), поранешната девојка на Алвар, со која доби ќерка, изврши самоубиство фрлајќи се од седмиот кат. На својот профил на Твитер, таа остави порака на својот поранешен:

„Бог нека ти прости еден ден за сè што ми направи на мене, Атина и децата.

Сето ова беше само почеток на крајот на нивниот брак. Една година подоцна, Атина падна од нејзиниот коњ и ја скрши карлицата, што ја принуди да паузира од натпреварот неколку месеци.

Таа ја искористи паузата за јавање за да купи нова вила во богат дел на Јужна Флорида, каде нејзиниот сопруг го фати во нивниот брачен кревет со белгиска моделка. Очигледно не сакајќи да помине низ сè што помина нејзината мајка, Атина веднаш ги замрзна нивните заеднички сметки во банка, а во тајната постапка за развод тој наводно побарал половина од нејзиното богатство. Се вели дека на крајот тој се согласил на износот од 100 милиони долари, како и на делот договорен во предбрачниот договор - дека ќе добие по еден милион долари за секоја година во брак.

За клетвата на семејството Оназис се зборува со години. Сепак, факт е дека ниту една наследничка немаше лесен живот.

Денес, на 35-годишна возраст, Атина е подготвена да продолжи да живее уште посилно и е сигурна дека нема да дозволи повеќе никој да ја измами.


Фото:Инстаграм/Википедија

Извор:stil.kurir.rs