Новата Breitling Navitimer 35 колекција за жени: Реинетрпретација на најголемото наследство на брендот

Пандемијата оваа година го спречи пролетното шоу за презентација на новитети во часовничарската индустријата, па Брајтлинг прифати еден се попопуларен пристап за откривањето на своите новини од 2020 година: Швајцарскиот бренд  одржа свој прв веб-самит, 18-минутна дигитална прес-конференција, организирана од извршниот директор George Kern и со одлични моменти од трите најнови колекции на брендот прошарани со видеа од убавата екипа на брендот на славни актери и спортски амбасадори.

„Треба да останеме во контакт со љубителите и фановите на часовниците низ целиот свет - ова е причината зошто го правиме објавувањето“, рече Kern.

Тој додаде дека производите наскоро ќе бидат достапни на Breitling.com, но и на веб-страниците на нејзините партнери за малопродажба.

Breitling Navitimer

Враќајќи се назад во 1952 година, лансирањето на првиот Breitling Navitimer се запиша во историјата на часовничарството како часовник за авиатичари доследен на духот на Breitling во креирањето на Инструменти за Професионалци.

Со инкорпориран логаритмар (slide-rule bezel), овој часовник повеќе од 65 години претставува синоним во авијатичарството како прв избор на безброј пилоти.

Откако Georges Kern го превзеде Breitling како извршен директорво 2017,негова мисија беше да го редизајнира овој најпознат бренд на часовници. Најголемата опсесија му стана приближувањето кон женската популација преку поместување од позицијата на хипер-мачо бренд која беше перцепирана од светската популација. Тоа го направи лансирајки модели како Navitimer 38 во 2018 кои беа привлечни и за мажи и за жени. 35 милиметарската берзија на овој часовник лансиран деновиве покажува дека Breitling е на вистинскиот пат кон женските срца, оние срца кои живеат за авантура но  и елеганција.

Модернизирање на глобалната претстава за перфектен женски часовник

Оваа нова линија на Breitling дизајнирана специјално за жени настана преку длабинското истражување на наследството на овој бренд.

Освојувањето на женското срце секако дека одамна е опсесија на сите Швајцарски брендови. До сега сме виделе широк спектар на обиди на клучни играчи со успешни но и неуспешни изведби. Можеби изнененадувачки, стануваме сведоци на раѓањето на една храбра и безвремена женска реинтерпретација на еден иконски модел – Breitling Navitimer.

Денес, ја имаме честа да ви ја претставиме новата Breitling Navitimer 35 колекција; креирана како стилски одговор на барањата за женствена и рафинирана верзија на оваа колекција:

Breitling Navitimer 35 доаѓа во 6 различни верзии со метално ремче

Со своето 35 милиметарско куќиште изработено од челик или од 18 каратно розе злато; како и елегантниот бројчаник кој доаѓа во сребрена, сина и бакарна боја, надополнета со препознатливиот ротирачки Navitimer безел со slide-rule функцијаи ремче од медицински челик; на оваа колекција и прави спој на  историскиот печат на брендот и софистицираноста на современиот часовник.

Сведоштвото на дизајнот за современа елеганција и женственост, притоа следејќи го retro-modern белегот на оваа колекција; го надополнуваат уште три луксузни верзии збогатени со бисерен(mother of pearl) бројчаники дијаманти.

Најлуксузната верзија во колекцијата е комплетно изработена од 18 каратно куќиште и ремче.

Breitling Navitimer 35 колекцијата збогатена со додатни 3 модели со луксузно алигаторско ремче

Breitling како бренд фокусиран на модерните конзумеристи ја збогатува новата Navitimer 35 колекција со дополнителни 3 модели со луксузно алигаторско ремче во уникатни бои комплементарни на бојата на бројчаникот на секој модел.

Заедно со извонредните атрибути на дизајнот на оваа колекција доаѓа и автоматски механизам - калибар 17 кој овозможува 38 часовна резерва на енергија.  

Како и кај сите останати Breitling модели, механизмот на Navitimer 35 колекцијата е COSC сертифициран. Овој сертификат гарантира прецизност на механичкиот часовник до 99,99%, или отстапки помали од -4 / +6 секунди на ден.

Земајќи го во предвид фактот дека само 5% од часовниците произведени во Швајцарија се COSC сертифицирани, можеме со сигурност да потврдиме дека со своите Инструменти за Професионалци Breitling гази цврсто кон #legendaryfuture

Побеќе за цени и технички детали на оваа колекција на следниот линк: Breitling Navitimer 35

Извор: Божиновски часовници и накит