Плетенка полнета со крем: Пециво кое се подготвува лесно и едноставно

Викендот е пред нас, а со него и желбата да се задоволиме...

Состојки:

500 грама брашно;

250 милилитри млако млеко;

10 грама инстант квасец;

80 грама шеќер;

70 милилитри масло;

крем „Нутини“.

Подготовка:

Активирајте го квасецот, а потоа додадете го маслото и брашното и замесете мазно тесто. Околку 30 минути оставете го да нарасне. Потоа тестото развлечете го во правоаголник и исечете го на три ленти. Секоја лента намачкајте ја со крем, а потоа затворете и ги краевите. Исплетете плетенка. Премачајте ја со жолчка и оставете ја отстои уште 20 минути, а потоа печете ја 20 - 25 минти на 200 степени. По желба наросете ја со шеќер во прав. 

фото: Letina kuhinja