Почина гевгеличанката Спаска Митрова: Бугарската министерка Захариева со последен поздрав

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева со посебен статус на социјалната мрежа фејсбук изрази жалење за смртта на гевгеличанката Спаска Митрова. Таа почина пред два дена во Гевгелија по тешко боледување, а зад себе ја остави четиринаесетгодишната ќерка. Митрова е инаку бугарски државјанин и позната во јавноста по спорот со сопругот околу стрателството над ќерката. Во случајот на времето се вмеша и Бугарија затоа што Митрова се декларираше како Бугарка. За правата на Бугарите во Македонија зборува и Захариева во статусот.

За случајот Митрова ја тужеше Македонија во судот во Стразбур, но пред неколку години го загуби спорот.

Целосната вест прочитајте ја на Фактор.мк