(Посен рецепт) Бели бомбици и бајадери со кокос

Трендовите во храната се менуваат, креативните готвачи и слаткари создаваат нови рецепти за одлични десерти скоро секој ден, но едно е сигурно - ситните колачи секогаш ќе бидат одличен, сигурен избор, како за секој ден, така и за празнични трпези!

Особено, ако ситните колачи се посни, тие се топ идеа за подготовка за посни и мрсни слави, но и да се има блакце во домот, во овие зимски тмурни денови.За подготовка на овој рецепт се потребни следниве состојки: 

- 300 гр шеќер, 

- 200 мл вода, 

- 250 гр маргарин(посен), 

- 300 гр бисквити (Посни), 

- 100 гр кокос, 

- 100 гр бело чоколадо (посно), 

- 3 лажици масло.


Начин на подготовка: Ставете шеќер и вода во тава и кога ќе зоврие, варете уште три до четири минути. Додадете маргарин и промешајте да се стопи. Потоа додадете мелени бисквити и кокос и сè добро измешајте.

Истурете ја смесата во плех обложен со фолија и оставете го да се стегне. Од половина од оваа смеса, можете да направите топчиња и да ги превртите во бисквит, на пример.

Растопете го чоколадото со масло и прелијте ја бајадерата, а кога ќе се стврдне исечете ја на решетки. Можете исто така да прелиете бел фондан направен од шеќер во прав и малку вода над бајадерата. Сервирајте по ваша желба.


Бон Апетит!


Фото: Shutterstock/freepik

Можеби ќе ве интересира:

Лесен и брз рецепт: Посна торта со бисквити и јаболка