Повеќе од една година нема јадено ништо: Алергична е на сè што постои од храна

20-годишната девојка страда од редок синдром за кој сè уште нема лек

Алергии на храна и нетолеранција кон одредена храна може да го отежнат секојдневниот живот. Секој што реагира на ореви, јагоди, јајца или овошје, сигурно знае колку мора да се внимава при изборот на храна.

Но, она што британката Лорен Витингер го доживува секој ден се граничи со најголемиот кошмар. Оваа девојка страда од синдром на активирање на мастоцитите, поради што сè од храна, без исклучок, и' предизвикува најтешки алергиски реакции. Дури и ако само ја мириса храната, Лорен може да се онесвести.

Први симптоми - алергија на соја и млечни производи

Лорен ги разви своите први тешки алергии уште додека одеше во училиште. Таа прво доби реакција на алкохолни раствори на час по хемија, потоа на соја и млечни производи. Симптомите се влошиле толку многу што завршила во болница.

„Околу една година можев да јадам само пет јадења: пилешко, ориз, компири, моркови и брокула“, вели Лорен. - Одеднаш, преку ноќ, станав алергична на сите други намирници, па не можев да јадам ништо.

пред тоа Лорен изгледаше вака

По шест месеци поминати во болница, и беше дијагностициран синдром на активирање на мастоцити (MCAS). Тоа е болест на имунолошкиот систем во која мастоцитите - сопствени одбранбени клетки на организмот реагираат несоодветно. Меѓу другите супстанции, мастоцитите се исто така одговорни за хистамин.

Во случај на алергиска реакција, оваа супстанца предизвикува отекување на мукозната мембрана, црвенило на кожата или проширување на крвните садови. Кај синдромот на активирање на мастоцитите, мастоцитите премногу реагираат и доведуваат до зголемено ослободување на хистамин - а со тоа и до екстремна алергиска реакција.


„Повеќе од една година не јадев ништо.

Покрај тоа што е алергична на храна, Лорен не толерира алкохол, парфеми и чад од тутун. Нејзината состојба сега се влоши толку многу што не јаде ништо веќе повеќе од една година.

„Дури и мирисот на храна ми пречи, од тоа може да изгубам свест“, се жали Лорен.

За да и го спасат животот, лекарите и ставија на Лорен цевка за хранење, но набрзо се покажа дека е алергична и на неа! Единствено што им остана беше да обезбедат директен пристап до срцето на Лорен, преку кое сега ги добива најважните хранливи материи.

И покрај сето ова, Лорен е храбра. Таа сака да стане нутриционист и има големи надежи за развој на фармацевтската индустрија.

- Чекам наскоро нов чудотворен лек од САД да биде одобрен за клинички испитувања. Убедена сум дека еден ден ќе можам да толерирам барем малку храна и дека повеќе нема да бидам алергичен на сè.

Како се јавува синдром на активирање на мастоцитите?

Малку се знае за тоа што ја предизвикува болеста. Научниците веруваат дека активирањето на мастоцитите може да биде наследно. Болеста на почетокот може да биде лесна, но со текот на времето, да се влошуват симптомите, на кои деструктивно влијаат операции, како и силниот емоционален стрес.

Нема лек за оваа болест, но симптомите може да се ослободат со употреба на разни лекови како стабилизатори на мастоцитите или антихистаминици. Исхрана со малку хистамин и избегнување предизвикувачи како што се чад, бои, алкохол, одредена храна и лекови може да помогне при благи симптоми.

извор: telegraf.rs