Прашаа баба (97) која е тајната на долговечноста: ШОК! - Никогаш не јадев здрава храна и не држев диети, живеев нормален живот

Кога ќе сретнеме привремена личност која сè уште е витална и полна со енергија, секогаш се прашуваме која е тајната на нивната долговечност и добро здравје. Одговорите се секогаш различни, но и многу убави, па дури и инспиративни.

Фризерката Британи Ганон од Калифорнија неодамна сподели видео на својот профил на Тик ток во кое ја испитува нејзината 97-годишна клиентка Џулија за тајната на долгиот живот. Забелешката на Џулија може да ве изненади.

„Не сакам да живеам долго, никогаш не сум сакала да живеам толку долго, не сакам да видам што ќе се случи во иднина“, изјавила оваа витална 97-годишна девојка, а потоа продолжила во свој стил:

„Никогаш не одев во теретана, никогаш не вежбав или нешто слично. Само живеев нормален живот. Никогаш не јадев здрава храна, никогаш не држев диета. Јас сум против се што сите зборуваат", додала таа.

@straightedgebrittany The secret #juliassecret #97andthriving original sound - Brittany Gannon

„Дали треба да очекуваме да се видиме за 10, 20 години“, ја прашала Британи оваа баба, на што таа кратко и јасно одговорила: „Се надевам дека нема!“

Видеото набрзо стана вирално - беше прегледано над милион пати, а многумина беа воодушевени од искреноста и едноставноста на Џулија.

Инаку, Џулија била учителка, а пред неколку години го изгубила сопругот и се преселила во Калифорнија, каде живее со синот и неговото семејство. Таа еднаш неделно доаѓа на шишање во Бретања, а фризерката вели дека оваа баба е прекрасна глетка на елегантна жена.

„Таа е искрена и љубезна и секогаш ме прашува како ми е и се сеќава на работите што и ги кажав една недела претходно“, истакнува Ганон.

Фото: Тик ток/ Принтскрин
Извор: zena.blic.rs