Прават чудо: Зачини на кои местото им е во машината за перење, а не само во кујната

Ако досега потрошивте многу пари на разни препарати за да го вратите сјајот и изгледот на вашата гардероба, време е да пробате нов трик. Можеби звучи чудно, но некои јадења од кујната, вклучително и зачини, можат да ви помогнат во тоа.

Црн пипер

Додадете лажичка мелен црн пипер во машината заедно со детергентот за перење. Ставете го директно во машината, а не во одделот за детергент и вклучете го ладното миење. Биберот делува како шмиргла и ги отстранува остатоците од сапун од облеката.

Сол

Ако истурите неколку лажички сол во машината за перење, ќе го имате истиот ефект. Ова ќе спречи сапунот да се лепи на влакната на облеката, така што ќе може да блесне во полн сјај.

Оцет

Оцет е идеално средство за отстранување на штетните остатоци од сапун. Во исто време, делува како природен омекнувач. Следниот пат кога ќе ги перете алиштата, додадете чаша оцет и не грижете се, мирисот ќе исчезне кога облеката ќе се исуши.

Лимон

Алтернативно, можете да додадете сок од лимон. Овој моќен сок ќе ја врати во живот дури и облеката што најмногу избледела.

Не е само за облека: 5 работи за кои може да го искористите омекнувачот во домот