Проја на старомоден начин: Посен рецепт за почетници

Брзо, едноставно и лесно...

Да се вратиме на проверените и добри работи. Научете како да подготвите посна проја.

Состојки:

1 и пол чаша палента;

1 и пол чаша пченкарно брашно;

1 и пол чаша бело брашно;

сол;

прашок за пециво;

половина чаша масло;

3 чаши кисела вода;

сусам.

Подготовка:

Измешајте ги брашната: палентата, пченкарното брашно и белото брашно, па додајте ги лажичката сол, прашокот за пециво, маслото и киселата вода. Добро измешајте, а потоа смесата истурете ја подмачкан калап. Одозгора додајте малку сусам. Печете околу 20 минути на 180 степени. 

Сите состојки во овој рецепт се важни, но миксот од брашна особено се издвојува. Затоа кога ќе одите да пазарувате пред да се решите да го направите овој рецепт, побарајте ги производите на „Кибела“.

фото: IGY THE COOK