Проја со сирење: Сочна и мека како сунѓер, незаборавно совршенство на вкусови

Едноставен рецепт за проја, чиј вкус ќе ве освои...

Потребни состојки:

3 јајца;

2 мали лажички сол;

200 милилитри млеко;

200 милилитри јогурт;

120 милилитри масло;

250 грама палента;

2 мали лажички пашок за пециво;

200 грама сирење.

Начин на подготовка:

Јајцата, млекото, јогуртот и маслото измешајте си жица. Додајте ја палентата измешана со прашок за пециво и сол, а потоа убаво измешајте ги состојките. Сирењето издробете го што е можно поситно и додадете го смесата. 

Готовата смеса истурете ја во подмачкана тепсија, посипете ја со сусам и печете ја 25 минути во убаво загреана рерна на 180 степени.

Бидејќи палентата е една од најважните состојки во овој рецепт, кога ќе одите да пазарувате, на полиците во маркетите побарајте ја палентата на „Кибела“.

* ПР - објава

фото: Shutterstock