(РЕЦЕПТ) Ќофте од зеленчук: Што да јадете за Велигденските пости

Оваа среда ви донесуваме нов посен рецепт за Велигденските пости.

Предлагаме да направите ќофте од зеленчук.

Состојќи:

-2 тиквички,

-2 домати,

-1 кромид,

-2 чаши брашно,

-1 лажичка прашок за пециво,

-јаворов лист,

-нане,

-бибер,

-сол

Ќофтињата од зеленчук се подготвуваат на следниов начин:

Сомелете ги доматите, и изрендајте ги тиквичките и кромидот. Додадете ги другите состојки, па измешајте.

Извадете (направете) ќофтиња, па наредете ги на хартија за печење.

Печете во рерна.

Предлог: сервирајте со сос од домати.

Повеќе посни рецепти ќе најдете овде.


Извор/Фото: Posnajela.rs