(РЕЦЕПТ) Крем супа од печурки

Потребни намирници:

- 400 грама шампињони 

- 200 грама овесна каша, 

- 1 кромид, 

- 3 парчиња компири, 

- еден голем морков, 

- сончогледово масло, 

- сол, бибер и други зачини.     


Начин на подготовка: 

Печурките и кромидот насецкајте ги и испржете на сончогледово масло. Во меѓувреме, нарендајте го морковот и компирот. Во 2 литри вода ставете ја овесната каша, додајте морков и компир. После 5-10 минути додајте кромид и печурки. Потоа гответе се на ниска температура 10 минути додека супата не добие густина.