Рецепт на денот: Зелка салата на поинаков начин

Намирници:

½ голема зелка, ситно исецкана

3 големи моркови, рендани

1 чаша мајонез

¼ чаша јаболков оцет

1 лажица сенф

2 лажици шеќер

1 лажица масло

црн пипер

сол

(мерете со иста чаша)


Подготовка:

Измешајте ги убаво сите намирници за дресингот. Во голема чинија измешајте ги исечканата зелка и ренданите моркови. Го дресингот и добро промешајте. Изладете ја салатата неколку часа во фрижидер пред да ја сервирате.

Бон апетит!