(РЕЦЕПТ) Неверојатен чоколаден десерт: Без јајца, маргарин и брашно

Потребни состојки:

500 мл млеко

100 гр шеќер

малку сол

2 лажици какао во прав

90 гр темно чоколадо

1 кесичка желатин

Ќе ви треба еден празен тетрапак од млеко или сок.


Начин на подготовка:

Измешајте 400 мл млеко, 100 гр шеќер и малку сол и оставете го да се загрее. Во меѓувреме, промешајте го какаото во преостанатите 100 мл млеко да се соедини без грутки. Истурете во загреано млеко и промешајте. Додадете го чоколадото исечено на коцки и мешајте додека не се стопи.

Растворете желатин во вода во согласност со упатствата на пакувањето, додајте го во шерпата и варете додека не зоврие и згусне.

Истурете ја врелата смеса во празен и измиен тетрапак и ставете го во фрижидер најмалку 3 часа. Исечете го тетрапак и посипете го десертот со малку кокос по желба и какао. Исечете на парчиња, послужете и уживајте!

Бон апетит!https://www.youtube.com/watch?v=JFXDIAGGZlA 


Фото и Видео:Youtube

Можеби ќе ве интересира:

Чоколадна торта од само 6 состојки: Совршено чудо од вкусови кое ќе ве остави без зборови