(РЕЦЕПТ) Полнети запечени тиквици: Оброк за чиста десетка

Се подготвува брзо, а нема кој не го сака. Одлично јадење за ручек.

Состојки:

-4 тиквички

-малку сол

-малку маслиново масло

Состојки за полнење:

-1 црвен пипер

-1 домат

-150 гр сланина

-150 гр урда

-100 гр рендано сирење

-3 јајца

Подготовка: 

Исечете и излупете ги тиквичките, потоа ставете сол и маслиново масло, печете ги во рерна околу 10 минути. Потоа наполнете ги и вратете во рерна на 180 степени 20 минути.

Потоа одозгора додадете сирење над секое и вратете се во рерна да се пече. Пријатно!
Foto: Letina kuhinja