(РЕЦЕПТ) Посен ролат од кајсии: Што да јадете за Велигденските пости

Покрај главните јадења со кои ве инспирираме во деновите за Велигденските пости, денес ви предлагаме да направите посен ролат со кајсии.

Неопходни состојки:

-200 гр шеќер,

-0,5 дл вода,

-300 гр мелени бисквити,

-150 гр сецкани суви кајсии,

-150 гр сецкано чоколадо,

-200 гр маргарин,

- 1 ванилин шеќер,

-100 гр шеќер во прав.

Подготовка:

Растопете го шеќерот со вода.

Тргнете од шпорет и измешајте ги мелените бисквити, кајсии и чоколадо.

Оставете да се олади.

Изматете го маргаринот со шеќер во прав и ванилин шеќер и комбинирајте го со изладената маса.

Сè лесно измешајте, формирајте ролна на проѕирна фолија и оставете ја да се стегне.


Извор/Фото: поснајела.рс