(РЕЦЕПТ) Посни брускети со домат и лук

Намирници:

* Багет леб

* Маслиново масло

* Домати/Шери домати

* Лук

* Босилек


Подготвка:

Насечете го доматот на коцки (доколу имате шери доматчиња исечете ги нив на парчиња), а лукот изрендајте го. Промешајте убаво и додајте малку сол.

Во тава за печење ставете хартија за печење, насечете го багетот на кришки и наредете ги врз хартијата за печење, на секое парче нанесете маслиново масло и ставте да се потпече багетот во загреана рерна. Откако ќе се потпече лебчето нанесете претходно подготвена смеса.

На крајот ставете свеж босилек, но доколку немате можете да ставите и сув босилек.


Бон апетит!