(РЕЦЕПТ) Пржени компири на студентски начин

Пробајте го овој студентски трик и уживајте во најдобрите компири досега


Откако ќе го излупите компирот и измиете, исечкајте го под агол од 30 степени, дијагонално, а не вертикално.

  Со оваа техника, горната површина на компирите ќе се зголеми за 65 проценти, што значи дека тие ќе имаат поголема површина која, по пржењето во тавата, може да биде крцкава.

  Загрејте поголема количина на масло за готвење во голема тава и ставете ги компирите да се пржат.
  Не ги промешувајте премногу често за да не се распадне компирот.

На овој начин добивате совршен вкус на компир и крцкавост. Зачинете по желба.


Бон апетит!