(Рецепт) Романтичен десерт за Денот на вљубените: Палачинки во вид на срце

Денот на вљубените е утре. Доколку се‘ уште немате идеја со што да го изненадите партнерот, ние ви предлагаме да започнете со убав појадок или љубовна порака ...

Потребни намирници:

- 2 јајца

- 300 мл млеко

- 200-250 грама брашно

- прстофат сол

- 1 ванилин шеќер

- 2 големи лажички масло за готвење

Начин на подготовка:

Во длабок сад за матење ставете ги јајцата и убаво изматете ги со миксер, потоа додајте го млекото и брашното, солта, ванилиниот шеќер и маслото за готвење, измешајте ја убаво целата смеса.

На загреана рингла, ставете ја тавата за палачинки и ставете од смесата. Печете на потивок оган. Доколку имате калап во вид на срце од смесата ставете во калапот на тавата, но доколку немате направете ги палачинките обични, а потоа ке ги исечете со нож во вид на срце.

Сервирајте по желба и изненадете го својот љубен или својата љубена!


Бон апетит!