(РЕЦЕПТ) Шпагети со авокадо на вода: Што да јадете за Велигденските пости

Продолжуваме да ве инспирираме со идеи за посен ручек.

За денес ви предлагаме да направите посни шпагети со авокадо.

Состојки кои ви требаат:

-2 зрели авокадо (кората треба да има кафеава боја),

-1 пакет посни шпагети,

-кечап,

-10-12 маслинки,

-2-3 главици млад кромид,

-сол

Шпагети со авокадо на вода се подготвуваат на следниов начин:

Исечете го авокадото, отфрлете го семето и одделете го со лажица од кората.

Авокадото испасирајте го со вилушка, додадете кечап, сецкани маслинки и ситно исечен млад кромид (целиот). Измешајте го сето ова добро со вилушка.

Сварете ги шпагетите во солена вода, добро исцедете ги и додадете ги во подготвениот сос.

Добро промешајте и послужете топло. Пријатнен ручек!


Извор/Фото: posnajela.rs

foto: ilustracija