(Рецепт) Совршена зимница: Најдобриот сос од домати

Ако се подготвувате за зимата, не смеете да го заборавите сосот од домати

Потребни состојки:

-5 кг домати
-2,5 лажици сол
-5 лажици шеќер
-2 лажици алкохолен оцет
- Црн бибер
-Оригано
- Босилек
-Мајчина душицаНачин на подготовка:

Излупете ги доматите, исечкајте ги и смелете ги. Исцедете ги семињата. Сварете го сокот. Додадете ги зачини и варете до саканата густина. Истурете го сосот во стерилизирани тегли, а потоа добро затворете ги.

Наредете ги во рерната на 90 степени 90 минути, а потоа исклучете ја рерната и оставете ги теглите преку ноќ.

Бон апетит!


Фото: Letina kuhinja

Можеби ќе ве интересира:

(ВИДЕО) Супер рецепт за зимница: Корнишони кои успешно ќе ги направи секој 

Домашен џем од сливи без шеќер: Рецептот на баба кој со генерации се чува