(РЕЦЕПТ) Совршено летно освежување: Вака се прави највкусниот сладолед од лубеница

Овој десерт е совршен за високите температури. Лесно, вкусно и освежувачко ...

Потребни состојки:

-3-4 чаши лубеница сецкана на парчиња

-Четвртина чаша сок од лимон

-Лажичка шеќер

-Лимон исецкан на прстени

-Блендер

-Стапчиња за сладолед

-Калапиза сладолед или чаши од јогурт 

Начин на подготовка:

Откако ќе ја исчистите лубеницата од семето, исечете ја на парчиња и ставете ја во блендерот. Додадете една четвртина чаша сок од лимон и лажичка шеќер. Кога сè ќе се соедини, истурете во калапи за сладолед или чаши за јогурт и ставете го стапчето за сладолед во средина. Користете лимон исечен на прстени за полесно да го поставите стапот, но и како украс. Кога ќе замрзнат, едноставно извадете ги и уживајте во вашиот сладолед.


Фото: Freepik/Profimedia

Можеби ќе ве интересира:

Евтин колач за секој ден: Состојки кои сигурно ги имате во кујна