(Рецепт) ВЕГАН ПАЛАЧИНКИ: Брзи, лесни и вкусни

Потребни намирници:

-150 гр брашно
-2 лажици шеќер во прав
-2 лажички прашок за пециво
-½ лажичка сол
-300 мл вода
-1 лажица масло


Начин на подготовка:

Во сад просејте го брашното, шеќерот, прашокот за пециво и солта. Во друг сад размешете ја водата со маслото. Направете дупка во сувите состојки и полека истурете ја водата со маслото. Мешајте додека не се добие лепливо тесто.

Мешајте со лажица додека не добиете мазно тесто за палачинки. Загрејте ја тавата на средна топлина, лесно подмачкајте ја со масло. Ставете од добиената смеса, печете од двете страни, додека разуменат. Послужете ги со вашиот омилен гарнир и полнење, слатки или солени.


Бон Апетит!


Можеби ќе ве интересира:

Брз и лесен посен рецепт: Колач со суво црно грозје

Домашен џем од сливи без шеќер: Рецептот на баба кој со генерации се чува