Рецепт за Далгона кафе: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

За празникот 1 мај, ви предлагаме да се почестите со едно Далгона кафе. Пијалок кој е тренд деновиве. Зошто да не се обидете да го подготвите за вас и за најблиските, и да уживате во нешто ново на Денот на трудот. Овој рецепт го испрати Ивана Хаџи-Крстевска Бакулев, која има свој сопствен блог за рецепти на инстаграм.

Еве кои намирници се потребни и како се подготвува Dalgona Coffee 2020.

Рецепт:
Две лажичиња инстант кафе (јас користев нескафе класик) + две лажичиња шеќер + 2 лажичиња жешка вода се миксираат, со маталка, жица, да се згусни убаво (јас користев апарат за нескафе)
Во помала чаша ставате 1/3 од чашата млеко и неколку коцки мраз
Изматената смеса ја додавате врз млекото со мало лажиче.

Уживајте во вашето Далгона кафе!


* Рецепт за Фалафел вегански кофтиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Силви Плевнеш

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска

* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре
* Брза проја по рецепт на бабите: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 9-годишната Ведра

* Рецепт за здрав појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 3-годишната Миа* Рецепт за солени стапчиња со кашкавал и сирење: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

*Рецепт за Јупи торта: #ГотвимесоЖенскимагазин и Марија Бошковска Јанковски