Рецепт за Јупи торта: #ГотвимеДомаСоЖенскимагазин и Марија Бошковска Јанковски

Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски се приклучи на иницијативата на Женски магазин. За читателките, таа го споделува нејзиниот брз и лесен рецепт за Јупи торта.

Марија вели дека многу малку време поминува во кујна и знае малку рецепти, но нејзините блиски ја обожавале нејзината позната Јупи торта. Вкусна, и не одзема многу време за подготовка.


Потребни намирници:

- 500 гр. Мелени бисквити

- 500 гр. Мелени ореви

- 250 гр. Шеќер во прав

- Една коцка маргарин Кристал

- Една лименка јупи или фанта

- Ванилин шеќер ( 2 до 3 пакетчиња)

- 100 гр. Чоколадо за готвење ( на Соко штарк или Краш)


Начин на подготовка:

Бисквитите, оревите, шеќерот во прав,ванилиниот шеќер и газираниот сок се мешаат во поголем сад и се полеваат со стопен маргарин на ниска температура и со рака се меша целата смеса и се става во калап соодветен сад за торта, се Вади од калапот и се полева одозгора со стопеното чоколадо за готвење и се остава во фрижидер да се излади и спремно за консуирање за 30 мин.


Бон апетит!

Рецепт за мрсна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Данче

* Рецепт за Фалафел вегански кофтиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Силви Плевнеш

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска

* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре
* Брза проја по рецепт на бабите: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 9-годишната Ведра

* Рецепт за здрав појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 3-годишната Миа

* Рецепт за солени стапчиња со кашкавал и сирење: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva