Рецепт за мрсна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Данче

Денешен предлог за вкусна ужина. Рецептот ни го испрати тетка Данче која редовно готви македонски традиционални јадења за своето петчлено семејство. Таа вели дека ова мрсна торта се прави многу бргу и не ви се потребен премногу намирници.


Потребни намирници:

- 2 јајца

- 2 филџани шеќер

- 1 филџан мелко

- 1 филџан масло за готвење

- 3 филџани брашно

- 1 прашок за пециво

- 1 ванилин шеќер

(мерите со ист филџан)


Начин на подготовка:

Во сад изматете ги убаво јајцата и постепено додајте ги сите состојки, соединете убаво и ставете во поголема тава за печење. Печете на 200 степени целзиусови.

Кога ќе биде готова мрсната торта посипете одозгора со шеќер во прав.


Бон апетит!


* Рецепт за Фалафел вегански кофтиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Силви Плевнеш

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска

* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре
* Брза проја по рецепт на бабите: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 9-годишната Ведра

* Рецепт за здрав појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 3-годишната Миа

* Рецепт за солени стапчиња со кашкавал и сирење: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva