Рецепт за освежувачка салата од краставици: Совршено кремаста - идеална за топлите денови!

Може да се јаде како самостоен оброк или како прилог со месо

Состојки:

2 чешниња лук

1/2 краставица

190 гр варена леќа

150 гр јогурт

250 гр крем сирење

кора од лимон

1 главица кромид

1 грст копар


Подготовка:

Лукот се лупи и се пржи на врело масло. Исечкајте го со вилушка. Краставицата исечкајте ја ситно, па ставете ја во сад и додајте го мелениот лук, сварената и процедена леќа, како и јогуртот, крем сирењето, ренданата кора од лимон и ситно сечканиот кромид. Додадете сол и бибер, па добро измешајте. На крај додадете го ситно сечканиот копар и уште еднаш промешајте.

Извор: stil.kurir.rs


*ПР објава