Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре

Рецептов е прсти да излижеш, лесен и брз за подготовка и многу вкусен, вели ќерка и на тетка Маре, Александра која ни го испрати омилениот рецепт на целото нивно семејство.


Потребни намирници:

- 4 јајца

- пола филџан масло за готвење

- 1 филџан кисело млеко

- 1 мала лажичка сол

- 300-400 грама сирење

- 300-400 грама спанаќ (сварен и убаво исцеден, може да користите и замрзнат, исто така убаво да биде исцеден)

- 1 лажица мала сода

- 1/2 прашок за пециво

- 9 лажици палента


Начин на подготовка:

Јајцата се матат убаво со миксер, се додадаваат сите состојќи, мешајте додека се‘ убаво се соедини, ставете ја добиената смеса во тава за печење, украсете одозгора со сусам, или други семки (по ваш избор) и печете на 200 степени целзиусови.


Бон аптит!

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска

* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva