Рецепт за вишна колач: #ГотвимеДомасоЖенскимагазин и тетка Розе

На нашата иницијатива #ГотвимеДомасоЖенскимагазин се приклучи и тетка Розе, која обожава да прави десерти за своите најмили. Таа со нас сподели рецепт што е превкусен и прелесен за правење.

Состојки: 2 jajцa, 1 шеќер, 1/2 чаша масло, 2 чаши брашно, 2 ванилин шеќер, 1 чаша јогурт, 1 тегла компот од вишни (може и замрзнати). 

Подготовка: Изматете ги јајцата и шеќерот и додајте ги кесичките ванилин шеќер. Потоа полека додавајте масло и мешајте со миксер. Намалете ја брзината, па додајте брашно, пециво за печење и Баланс+ јогурт. Хомогенизираната смеса се става во подмачкан сад за печење, па се додаваат вишните. Се пече на 180 целзиусови степени.

На пресечените парчиња за јадење, од горе ставете и шеќер во прав. Уживајте!

Рецепт за мрсна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Данче

* Рецепт за Фалафел вегански кофтиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Силви Плевнеш

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре
* Брза проја по рецепт на бабите: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 9-годишната Ведра

* Рецепт за здрав појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 3-годишната Миа

* Рецепт за солени стапчиња со кашкавал и сирење: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за Јупи торта: #ГотвимеДомасоЖенскимагазин и Марија Бошковска Јанковски