Рецепти за вкусна детокс вода: Како да останете хидрирани во текот на денот

Трендовите на здравите пијалоци често се менуваат, но ретко кој пијалок може да се натпреварува со чаша обична вода.

Покрај бројните позитивни здравствени својства, водата е исто така достапна за сите.
Меѓутоа, ако не сте љубител на обична вода, збогатете ја со омилените вкусови што нема да ги неутрализираат нејзините позитивни ефекти врз здравјето.

Вода со цимет.

Промешајте го стапчето цимет во малку вода и оставете ја оваа ароматична течност да служи како концентрат што ќе го разредете со вода. Покрај одличниот вкус, циметот, исто како и водата, има бројни лековити својства - може да го намали нивото на шеќер во крвта и холестерол.

Вода со вкус на овошје.

Само неколку капки свежо исцедено овошје ќе и дадат на водата нова арома, и нема да биде потребно да додавате засладувачи.

Вода и зачини.

Додадете листови од босилек или нане во шише со вода и оставете го преку ноќ. Можете исто така да додадете неколку капки лимон наутро и ќе добиете освежителен пијалок.

Вода со вкусни коцки мраз.

Без разлика дали замрзнувате кафе, вода и овошје или пире од ананас и малини, овие вкусни коцки мраз ќе дадат посебна нота на чаша обична вода.


извор:zenskikutak